Najpiękniejsze wiersze zdobywczyni Nagrody im. Kościelskich
Bronisław Maj stawia Piwkowską obok wielkich mistrzów: „Iście Barańczakowa precyzja, wyrafinowanie, absolutny słuch językowy i umiejętność poetyckiego „wykorzystywania" wszelkich darów mowy. Prawdziwie Szymborska ironia, humor, przenikliwość i koncept, będący zawsze wyraźnym, bogatym w sensy i konsekwencje pomysłem na wiersz. I wreszcie - jakby rodem z Brodskiego - gęstość poetyckiego języka i poetyckiej materii. Te trzy linie - w naturze nigdy się nie stykające - tu, na Wyspie Nieborów nagle na moment się przecinają, splatają. Dają głęboko oryginalny, własny, porywający i poetycki idiom".
Poezja autorki jest niebywale subtelna, kobieca, „klasycyzująca" w tematach i formie, błyskotliwa. Tytuł książki odsyła do dwóch, wydawałoby się odległych, miejsc: Krety oraz Nieborowa. Podczas gdy grecka wyspa, będąca jednym z ulubionych miejsc poetki, inspiruje przeszłością i mitologicznymi bohaterami, którzy zasiedlają świat wierszy Piwkowskiej, Nieborów staje się „drugim domem", miejscem odpoczynku i kontemplacji życia we wszystkich jego odsłonach.
Autorka „patrzy intensywniej, widzi - w zachwycie i trwodze - więcej, mocniej; patrzy z niezwykłą czułością, przenikliwością, przewrażliwiona, zachłanna, zaborcza, namiętna. Świat w tych obrazach po prostu j e s t, jest we własnej osobie i osobach: dotykamy go, słyszymy, czujemy jego zapachy - obrazy poetyckie są tu zawsze dojmująco zmysłowe, urzekająco sugestywne, mocno istniejące, bo konkretne, substancjalne, pełne" (Bronisław Maj).
Anna Piwkowska, poetka i eseistka, jest autorką dziewięciu tomów wierszy, nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy ("Farbiarka", 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich ("Po", 2002). Jest także laureatką Literackiej Nagrody im. Georga Trakla (za prozę "Ślad łyżwy", 2007) i nagrody IBBY (za powieść dla młodzieży "Franciszka", 2014). Jej zainteresowania literaturą rosyjską zaowocowały dwoma książkami o Annie Achmatowej ("Achmatowa czyli kobieta", 2003, i "Achmatowa czyli Rosja", 2015) oraz pisaną obecnie książką o Marynie Cwietajewej. Współpracuje z „Zeszytami Literackimi” i „Nowymi Książkami”.
Uczy w społecznym gimnazjum w Zespole Szkół „Bednarska” w Warszawie.
"Wyspa Nieborów" przynosi wybór najważniejszych wierszy pisanych w latach 1990–2015. Tytuł trafnie odsyła do miejsc ważnych w życiu i twórczości poetki – jej „drugiego domu” w Nieborowie, gdzie od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę, i wysp greckich – przede wszystkim Krety – gdzie często podróżuje i gdzie powstało wiele jej wierszy. Poezja Anny Piwkowskiej zadomowiona jest w kulturze śródziemnomorskiej, postaci z mitologii greckiej stają się współczesnymi uchodźcami, koczują w przejściach podziemnych i korytarzach metra. Zmysłowe, pełne namiętności i zarazem metafizyczne wiersze, ujęte często w kunsztowną, klasycyzującą formę, traktowaną w sposób odkrywczy i nowoczesny, stanowią jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej poezji polskiej.