Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

12.09.2016

Najpiękniejsze wiersze zdobywczyni Nagrody im. Kościelskich

„Wyspa Nieborów" to wybór najważniejszych wierszy autorstwa Anny Piwkowskiej. Chociaż najnowsza książka poetycka nagradzanej autorki pozwoli przypomnieć sobie przede wszystkim utwory publikowane między 1990 a 2015 rokiem, wybór wzbogacony został zbiorem nowych tekstów. Dorobek Anny Piwkowskiej jest imponujący - jest autorką dziewięciu tomów wierszy tłumaczonych na wiele języków obcych, powieści oraz esejów o literaturze rosyjskiej („Achmatowa, czyli kobieta" oraz „Achmatowa, czyli Rosja"). Obecnie pracuje nad książką poświęconą Marynie Cwietajewej.

Bronisław Maj stawia Piwkowską obok wielkich mistrzów: „Iście Barańczakowa precyzja, wyrafinowanie, absolutny słuch językowy i umiejętność poetyckiego „wykorzystywania" wszelkich darów mowy. Prawdziwie Szymborska ironia, humor, przenikliwość i koncept, będący zawsze wyraźnym, bogatym w sensy i konsekwencje pomysłem na wiersz. I wreszcie - jakby rodem z Brodskiego - gęstość poetyckiego języka i poetyckiej materii. Te trzy linie - w naturze nigdy się nie stykające - tu, na Wyspie Nieborów nagle na moment się przecinają, splatają. Dają głęboko oryginalny, własny, porywający i poetycki idiom".

Poezja autorki jest niebywale subtelna, kobieca, „klasycyzująca" w tematach i formie, błyskotliwa. Tytuł książki odsyła do dwóch, wydawałoby się odległych, miejsc: Krety oraz Nieborowa. Podczas gdy grecka wyspa, będąca jednym z ulubionych miejsc poetki, inspiruje przeszłością i mitologicznymi bohaterami, którzy zasiedlają świat wierszy Piwkowskiej, Nieborów staje się „drugim domem", miejscem odpoczynku i kontemplacji życia we wszystkich jego odsłonach.

Autorka „patrzy intensywniej, widzi - w zachwycie i trwodze - więcej, mocniej; patrzy z niezwykłą czułością, przenikliwością, przewrażliwiona, zachłanna, zaborcza, namiętna. Świat w tych obrazach po prostu j e s t, jest we własnej osobie i osobach: dotykamy go, słyszymy, czujemy jego zapachy - obrazy poetyckie są tu zawsze dojmująco zmysłowe, urzekająco sugestywne, mocno istniejące, bo konkretne, substancjalne, pełne" (Bronisław Maj).

Anna Piwkowska, poetka i eseistka, jest autorką dziewięciu tomów wierszy, nagrodzonych m.in. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy ("Farbiarka", 2009) i wyróżnieniem Fundacji im. Kościelskich ("Po", 2002). Jest także laureatką Literackiej Nagrody im. Georga Trakla (za prozę "Ślad łyżwy", 2007) i nagrody IBBY (za powieść dla młodzieży "Franciszka", 2014). Jej zainteresowania literaturą rosyjską zaowocowały dwoma książkami o Annie Achmatowej ("Achmatowa czyli kobieta", 2003, i "Achmatowa czyli Rosja", 2015) oraz pisaną obecnie książką o Marynie Cwietajewej. Współpracuje z „Zeszytami Literackimi” i „Nowymi Książkami”.
Uczy w społecznym gimnazjum w Zespole Szkół „Bednarska” w Warszawie.

"Wyspa Nieborów" przynosi wybór najważniejszych wierszy pisanych w latach 1990–2015. Tytuł trafnie odsyła do miejsc ważnych w życiu i twórczości poetki – jej „drugiego domu” w Nieborowie, gdzie od dzieciństwa spędza każdą wolną chwilę, i wysp greckich – przede wszystkim Krety – gdzie często podróżuje i gdzie powstało wiele jej wierszy. Poezja Anny Piwkowskiej zadomowiona jest w kulturze śródziemnomorskiej, postaci z mitologii greckiej stają się współczesnymi uchodźcami, koczują w przejściach podziemnych i korytarzach metra. Zmysłowe, pełne namiętności i zarazem metafizyczne wiersze, ujęte często w kunsztowną, klasycyzującą formę, traktowaną w sposób odkrywczy i nowoczesny, stanowią jedno z najciekawszych zjawisk we współczesnej poezji polskiej.