Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

02.03.2017

O przyjaźni Zbigniewa Herberta i Tadeusza Chrzanowskiego

W czwartek 2 marca Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Wydawnictwo Znak zapraszają do Pawilony Józefa Czapskiego (ul. Piłsudskiego 14 w Krakowie) na spotkanie poświęcone książce „Mój bliźni, mój bracie". Listy 1950-1998. Udział wezmą: Elżbieta Chrzanowska-Kluczewska, Andrzej Franaszek, Ryszard Krynicki. Prowadzenie: Tomasz Fiałkowski.

W czasie spotkania będzie można nabyć książkę w cenie promocyjnej, zobaczyć zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie zgromadzone w Pawilonie Józefa Czapskiego oraz skorzystać z kawiarni.

Początek o godz. 18. Zapraszamy.

Lekcja poezji, kultury i sztuki

Zbigniew Herbert i Tadeusz Chrzanowski prowadzili korespondencję przez blisko pół wieku: od roku 1950 – kiedy Herbert miał dwadzieścia sześć lat, Chrzanowski dwadzieścia cztery i obaj byli dobrze zapowiadającymi się poetami – do roku 1998, czyli do śmierci Zbigniewa Herberta, uznawanego już wówczas za jednego z najwybitniejszych polskich poetów o światowej renomie. Chrzanowski był wtedy profesorem historii sztuki, znanym publicystą, tłumaczem i fotografem.

„Radość sprawia obcowanie z ich błyskotliwą inteligencją i przewrotnym dowcipem, a także z ich opowieściami o perypetiach osobistych typowych dla czasów, w których się przeżywało młodość, znaczoną okresem stalinowskim i przełomem październikowym… Lekcja poezji, kultury i sztuki, której byli po wojnie obaj bohaterowie świadkami i współtwórcami... Czytając te listy, przekraczamy kolejne etapy przyjaźni Patryka i Deda oraz okresy powojennej historii. Razem z nimi, ich oczami oglądamy dziwaczny świat PRL-u, a potem RP, budującej swoją trudną wolność” – pisze we wstępie do książki ks. Adam Boniecki.