Refleksja nad przemijaniem
W ręce czytelników trafia kolejny, szósty tom, z prestiżowej kolekcji wybitnej noblistki Wisławy Szymborskiej. Zbiór „Wołanie do Yeti" ukazujący się tuż po tomach: „Czarna piosenka", „Chwila", „Tutaj", „Koniec i początek" oraz „Ludzie na moście", uznawany jest za właściwy debiut literacki pisarki.
Zgromadzone w nim utwory tworzą niepowtarzalną kolekcję, stanowiącą refleksję nad ludzkim życiem i jego naturą, przemijaniem oraz otaczającym nas światem. Na wyjątkowość tomiku, oprócz względów artystycznych, wpływa dołączenie do utworów rękopisów autorki, dzięki czemu czytelnik oprócz obcowania z pięknem poezji, może na własną rękę prześledzić proces twórczy towarzyszący powstaniu publikowanych dzieł.
Trzeci tom w twórczości Wisławy Szymborskiej, przez wielu uważany za jej właściwy debiut poetycki, ukazał się przed sześćdziesięcioma pięcioma laty, w 1957 roku. Jego tytuł nawiązuje do wiersza Z nieodbytej wyprawy w Himalaje – poetyckiego spojrzenia na relację człowieka z potęgą przyrody. Wiele spośród 23 wierszy weszło do kanonu polskiej poezji – "Nic dwa razy", "Martwa natura z balonikiem", "Atlantyda", "Dwie małpy Bruegla".
Utwory zgromadzone w tomie "Wołanie do Yeti" są refleksją nad przemijaniem, naturą ludzką i otaczającym nas światem.
Edycja wzbogacona jest o rękopisy Noblistki.