Adam Wajrak: Chyba polubię komary
Nie przepadam za komarami, które często nie dają mi spokojnie wędrować po puszczy. A w szkole średniej sprawdzianów z fizyki, której naprawdę nie lubiłem, bałem się jak ognia. Myślałem, że niechęć do komarów i wstręt do fizyki pozostaną mi na całe życie. Lecz stał się cud.
Po lekturze "Kudłatej nauki", czyli książki napisanej przez fizyka i biolożkę, będę musiał się zmienić i polubić jedno i drugie. To świetna pozycja opowiadająca o tym, jak prawa fizyki działają w świecie zwierząt.
Adam Wajrak
Fot. Tomasz Leśniowski/wikicommons
Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?
Zwierzęta, aby przeżyć, muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę.
Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.
Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund?
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?
To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia.
To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.
Matin Durrani i Liz Kalaugher – fizyk z uniwersytetu w Cambridge i zoolożka z Oksfordu. To przede wszystkim zgrany dziennikarski duet, który w przystępny i pasjonujący sposób pokazuje zwierzęcą biomechanikę