Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt

Liz Kalaugher, Matin Durrani

Kudłata nauka. Mądrość w świecie zwierząt

Tłumaczenie: Jarosław Mikos

Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?

Zwierzęta, aby przeżyć, muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę.
Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.
Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund?
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?

To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia.

To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.

Matin Durrani i Liz Kalaugher – fizyk z uniwersytetu w Cambridge i zoolożka z Oksfordu. To przede wszystkim zgrany dziennikarski duet, który w przystępny i pasjonujący sposób pokazuje zwierzęcą biomechanikę

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 384

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2017-09-25

ISBN: 978-83-240-4959-2

Tytuł oryginalny: Furry Logic

Tłumaczenie: Jarosław Mikos

Przeczytaj także

Fragment książki "Kudłata nauka"
Na początku jesieni w Znaku pojawi się fascynująca książka, która wprowadzi nas w świat zwierząt. Dowiecie się z niej, jak kotu udaje się pokonać grawitację, dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund oraz po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?
>>> czytaj więcej
Adam Wajrak: Chyba polubię komary
Nie przepadam za komarami, które często nie dają mi spokojnie wędrować po puszczy. A w szkole średniej sprawdzianów z fizyki, której naprawdę nie lubiłem, bałem się jak ognia. Myślałem, że niechęć do komarów i wstręt do fizyki pozostaną mi na całe życie. Lecz stał się cud.
>>> czytaj więcej
Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?
Po co samce pończosznika udają samice, do czego służą ćmom uszy, jak chodzić po wodzie... Jakie jeszcze tajemnice ze świata zwierząt zdradz "Kudłata nauka"?
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.