Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?
W królestwie zwierząt spotkać można niezłych spryciarzy. Codzienna walka o przetrwanie nauczyła wielu z nich używania sztuczek, do których zdemaskowania i opisania człowiek zaangażować musi dostępną nielicznym zaawansowaną wiedzę fizyczną. Działanie mechanizmów, których wykorzystanie zwierzakom przychodzi naturalnie dzięki przystosowaniom ewolucyjnym, dla naukowców potrafi stanowić prawdziwą zagadkę. W wielu przypadkach wciąż jeszcze nie do końca rozwikłaną...
Opisania niektórych z tych zadziwiających rozwiązań podjęli się zoolożka z Oksfordu, Liz Kalaugher oraz Matin Durrani, fizyk z Cambridge. Dzięki ich pracy nawet kompletny laik bez trudu zrozumie złożone prawa i zjawiska z dziedziny termodynamiki, akustyki czy optyki, oraz pozna fascynujące metody zastosowania ich w praktyce przez zwierzęta. Dowiemy się między innymi, po co samce pończosznika udają samice, do czego służą ćmom uszy, oraz - a jakże - jak chodzić po wodzie... A to dopiero początek.
„Kudłata nauka" to mądrze i zabawnie napisana książka popularyzatorska, wprost stworzona dla miłośników ciekawostek przyrodniczych. Dzięki wyszczególnieniu tematów w tytułach kolejnych częsci (np. światło, ciepło czy dźwięk), łatwo można przyporządkować poznawane fenomeny działowi fizyki, który je opisuje. Sprzyja to systematyzowaniu i przyswajaniu zdobywanej wiedzy, wprowadza też ład i logikę w samej opowieści.
Pomimo gawędziarskiego stylu i wprowadzanych czasem na potrzeby narracji skrótów i uproszczeń, książka Kalaugher i Durraniego powinna przypaść do gustu także i tym czytelnikom, których wiedza z fizyki czy zoologii wykracza ponad przeciętną. Autorzy, chociaż mówią językiem lekkiego, inteligentnego żartu i anegdoty, za priorytet stawiają sobie kompetentne opisanie przytaczanych zjawisk. Efekt ich współpracy - „Kudłata nauka" - stał się dzięki temu pozycją popularno-naukową, którą człowiek prawdziwie ciekawy świata poznawać będzie z przyjemnością.
Dlaczego zwierzęta są mądrzejsze od naukowców?
Zwierzęta, aby przeżyć, muszą liczyć na swoje ciało, zmysły, spryt, swoich partnerów i członków stada, ale przede wszystkim na naukę.
Od gęsto owłosionych kotów i psów po bezwłose homary czy kałamarnice – fizykę wykorzystują wszystkie stworzenia. Węgorz zabijał kraba za pomocą prądu znacznie wcześniej, niż wynaleziono paralizator. Słoń wyczuwał niebezpieczeństwo, odbierając wibracje poduszkami u stóp, zanim stworzono aparat słuchowy.
Jak kotu udaje się pokonać grawitację?
Dlaczego węże udają wężyce, a ssaki sikają 21 sekund?
Po co reniferom światło ultrafioletowe przy poszukiwaniu jedzenia?
To jedyna książka, dzięki której poznasz sztuczki i przekręty zwierząt oraz zrozumiesz ich zachowanie w walce o przetrwanie. Odkryj świat pełen naukowych praw i eksperymentów, o których badacze nie mieli wcześniej pojęcia.
To cudowna, mądra, dzika i naukowa podróż po świecie zwierząt.
Matin Durrani i Liz Kalaugher – fizyk z uniwersytetu w Cambridge i zoolożka z Oksfordu. To przede wszystkim zgrany dziennikarski duet, który w przystępny i pasjonujący sposób pokazuje zwierzęcą biomechanikę