Himalaistki - kobiety, które pokonują każdą górę - zapraszamy na spotkanie
Spotkanie prowadzi Dominik Szczepański. Zapraszamy o godz. o do siedziby Agory przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie.
*
Latami zmagały się z własnym środowiskiem. Kiedy ginęli ich najbliżsi, musiały walczyć o siebie i swoje rodziny. Bo jak przyznaje jedna z nich: „prawdziwy Everest jest tutaj".
Nie tylko Wanda Rutkiewicz budowała legendę polskiego himalaizmu. Kilkanaście inspirujących kobiet, m.in. Halina Kruger-Syrokomska, Dobrosława Miodowicz-Wolf, Ewa Panejko, Agna Bielecka, Ola Dzik, Sylwia Bukowicka - ta książka po raz pierwszy odsłania ich historię.
Kim są? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają" czy „gonią"? Poznajcie dziewczyny, które „mają pod górę". Bohaterkami naszej książki są:
Halina Krüger-Syrokomska
Anna Okopińska
Dobrosława Miodowicz-Wolf
Wanda Rutkiewicz
Alicja Bednarz
Ewa Panejko-Pankiewicz
Joanna Piotrowicz
Kinga Baranowska
Agnieszka Bielecka
Izabela Czaplicka
Aleksandra Dzik
Katarzyna Skłodowska
Małgorzata Jurewicz
Sylwia Bukowicka
Innej drogi niż pod górę po prostu nie ma
Polki budowały legendę światowego himalaizmu. To one były pierwsze. Ich życiorysy to gotowe scenariusze filmowe.
Wanda Rutkiewicz nieraz spojrzała śmierci w oczy. Dobrosława Miodowicz-Wolf umarła, pomagając innym. Halina Kruger-Syrokomska zasnęła w namiocie na wysokości kilku tysięcy metrów i nigdy się nie obudziła. Ale te, które przeżyły, mówią: góry są po to, żeby w nich żyć, a nie umierać.
Przez wiele lat zmagały się z własnym środowiskiem – pełnym męskiego szowinizmu i dyskryminacji. O swoją pozycję musiały walczyć podwójnie ciężko. Niektóre za tę walkę zapłaciły podwójną cenę.
Kogo kochały? Kogo kochają? Jak wygląda ich prywatność w Polsce, a jak w Himalajach? Dlaczego zostawiają domy, mężów i dzieci, by się wspinać? „Uciekają” czy „gonią”?
Ta książka po raz pierwszy odsłania historię polskich himalaistek.