Dzieła Wisławy Szymborskiej w Światowym Archiwum Arktycznym
Dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz Piql Polska cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata" nastąpi 8 kwietnia 2021 roku.
Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat, jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory. Dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej - piqlFilm. Obecnie jest to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych na świecie.
Światowe Archiwum Arktyczne zostało założone w 2017 roku przez norweską firmę Piql, która opracowała tę innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku. Misją firmy jest zapewnienie ochrony ważnym dziełom kultury. Jeśli archiwa narodowe ulegną zniszczeniu, np. w wyniku konfliktów zbrojnych czy katastrof klimatycznych, najważniejsze dzieła ludzkości będzie można odzyskać ze spitsbergeńskiej biblioteki.
Przez cztery lata istnienia Światowego Archiwum Arktycznego pozyskano do niego dane między innymi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, Muzeum Narodowego Norwegii, a także z Biblioteki Watykańskiej. Od października 2020 roku jest tu również zdeponowana twórczość Olgi Tokarczuk.
Na zdjęciu redaktor naczelny Jerzy Illg, dyrektor wydawnicza Znaku Monika Bartys, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek i oraz członkini zarządu SIW Znak Dominika Kozłowska.
Fot. Michał Lichtański