Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wisława Szymborska

Czarna piosenka

Tomik, który miał być debiutem Poetki

"Czarna piosenka" to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafił do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 96

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2014-10-06

ISBN: 978-83-240-6724-4

Przeczytaj także

Dzieła Wisławy Szymborskiej w Światowym Archiwum Arktycznym
Dzięki staraniom Fundacji Wisławy Szymborskiej, Wydawnictwa Znak oraz Piql Polska cała twórczość Wisławy Szymborskiej zostanie niebawem zdeponowana w Światowym Archiwum Arktycznym na Spitsbergenie. Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do „Biblioteki Końca Świata" nastąpi 8 kwietnia 2021 roku.
>>> czytaj więcej
Odsłonięcie tablicy poświęconej Wisławie Szymborskiej
W piętek 6 października wraz z Fundacją „Zawsze Warto", Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz Elżbietą i Janem Pindlami zapraszamy na uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci Noblistki na ścianie rodzinnego domu Wisławy Szymborskiej przy ulicy Radziwiłłowskiej 29.
>>> czytaj więcej
Dobra poezja do poczytania w maju
Wiosenna pogoda zachęca do otwarcia okien i przewietrzenia biur, a także do przeniesienia się z naszymi lekturami na parkowe ławki i w cień lipowych drzew. Nic tak nie umili chwil spędzonych na świeżym powietrzu jak tom dobrych wierszy. Dlatego jako wiosenne lektury polecamy Państwu książki poetyckie Wydawnictwa Znak.
>>> czytaj więcej
Jeden z najważniejszych tomów Wisławy Szymborskiej
W tym roku będziemy obchodzić 20. rocznicę przyznania Literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Z tej okazji Znak przypomina jeden z najważniejszych tomów poetki „Ludzie na moście", wydany dokładnie 10 lat przed tzw. tragedią sztokholmską.
>>> czytaj więcej
O "Czarnej piosence" Wisławy Szymborskiej
W czwartek 28 maja zapraszamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki na spotkanie z cyklu „Czytam więc jestem". Teresa Walas i Michał Rusinek będą rozmawiać o tomie wierszy Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka".
>>> czytaj więcej
„Czarna piosenka” bestsellerem!
Tomik Wisławy Szymborskiej Bestsellerem Empiku 2014 w kategorii „poezja"!
>>> czytaj więcej
Najlepsze książki ZNAKU
Oto lista tytułów, które walczą o miano Bestsellera. Laureatów tegorocznej edycji poznamy na początku lutego.
>>> czytaj więcej
„Czarna piosenka” magiczna w swojej prostocie
Recenzja tomiku, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej na portalu dlalejdis.pl
>>> czytaj więcej
Rusza Opolska Jesień Literacka
Spotkanie z Jerzym Illgiem i prezentacja książki Rozmowy rozpocznie tegoroczną edycję Jesieni Literackiej. Uroczysta inauguracja już 4 listopada 2014r. 
>>> czytaj więcej
„Brakowało mi tego tomu wierszy”
Polecamy przekrojowy materiał o twórczości Wisławy Szymborskiej wraz z ciekawą recenzją tomiku Czarna piosenka.
>>> czytaj więcej
Jak czytać „Czarną piosenkę”?
Tomik tużpowojennych wierszy Wisławy Szymborskiej rekomenduje krytyk literacki Marian Stala.
>>> czytaj więcej
Galeria: Fotorelacja z premiery „Czarnej piosenki”
O tomiku, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej opowiadał m.in. redaktor naczelny Znaku Jerzy Illg. Magdalena Cielecka czytała wybrane wiersze poetki. 
>>> czytaj więcej
Śniadanie prasowe z „Czarną piosenką”
O legendarnym tomiku wierszy Szymborskiej opowiedzą prof. Teresa Walas i redaktor naczelny Znaku Jerzy Illg. Zapraszamy do Warszawy.
>>> czytaj więcej
Nieznane wiersze Szymborskiej
Już dziś wysłuchaj Czarnej piosenki oraz dwóch innych wierszy w interpratacji Magdaleny Cieleckiej z tomiku, którego premiera planowana jest na 8 października.
>>> czytaj więcej
ZNAK partnerem Fundacji Wisławy Szymborskiej
Przez dziesięć kolejnych lat twórczość Noblistki będzie ukazywać się nakładem naszego Wydawnictwa. Już w październiku premiera tomiku Czarna piosenka.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Czarne piosenki
33 35
Powojenne, młodzieńcze, pełne oddechu i naiwnego zachwytu pierwsze wiersze Wisławy Szymborskiej to ciekawy pretekst do przyjrzenia się motywom, jakie często powtarzały się w twórczości Wisławy Szymborskiej. Niezawodna językowo, łamiąca stereotypy i znaczenia doskonale tłumaczy świat tak, jak go widzi. A przecież każdy z nas kiedy był młody, patrzył emocjami, dlatego twórczość Szymborskiej z czasów debiutu może wydać się infantylna, ale w tym też tkwi jej wielka wartość i autentyzm.
>>> czytaj więcej
Z miłości do Szymborskiej...
33 29
Miłości do Szymborskiej nie trzeba deklarować, nie trzeba jej udowadniać, należy tylko cieszyć się z każdej okazji obcowania z jej poezją, z każdym zdaniem, które pozwala nam ją bliżej poznać. Jako że kocham ją dozgonnie, ogromna radość towarzyszyła mi przy lekturze pięknie wydanego tomiku pełnego niepublikowanych dotąd wierszy. Kto kocha, niech niezwłocznie czyta!
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.