Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.02.2015

„Czarna piosenka” bestsellerem!

Trzeciego lutego poznaliśmy laureatów Bestsellerów Empiku 2014, największego polskiego plebiscytu kultury i rozrywki. W tym roku wyróżnienia przyznano w 15 kategoriach. Dla wydawnictwa Znak szczęśliwa okazała się „poezja".

Niektórzy twierdzą, że poezji nikt nie czyta, jednak niniejsze nominacje przeczą temu twierdzeniu - mówił prowadzący galę, Artur Andrus. O zwycięstwo walczyło pięć tytułów, przy czym trzy pozycje obejmowały wiersze Wisławy Szymborskiej. Wśród nominowanych znalazły się dwa tomiki wydane przez Znak: Czarna piosenka i Chwila/Moment.

W tych bardzo trudnych, prozaicznych czasach, myślę, że poezja jest czymś, czego potrzebujemy - powiedziała dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska tuż przed otwarciem koperty z informacją o zwycięstwie Czarnej piosenki. Nagrody w postaci statuetek wręczył Michał Tomaniak, dyrektor działu Książka Empik.

W imieniu Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak nagrodę odebrała Monika Bartys, zastępca dyrektora wydawniczego Znaku.

 

W krótkim wystąpieniu podziękowała sieci księgarń za pomoc w promocji i dystrybucji wszystkich książek Wisławy Szymborskiej. Słowa skierowała też do Michała Rusinka i prowadzonej przez niego Fundacji, w których dziękowała za zaufanie oraz przekazanie „tego, co najcenniejsze, czyli wierszy pani Wisławy". Dzięki temu mogła powstać tak piękna kolekcja poezji zapoczątkowana nagrodzonym tomikiem.

Statuetkę odebrał też sam Michał Rusinek, którzy towarzyszył Monice Bartys podczas uroczystej gali.

Relację z całej uroczystości wręczenia nagród można obejrzeć na YouTube. Kategoria „poezja" rozpoczyna się po 2 godzinach i 40 minutach. (jak)

Tomik, który miał być debiutem Poetki

"Czarna piosenka" to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafił do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.