Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.09.2017

Debiutant porównywany do Karola Dickensa, Donny Tartt czy Johna Irvinga

John Irving powiedział w wywiadzie, że nie może sobie przypomnieć, kiedy ostatnio literacki debiut zrobił na nim tak ogromne wrażenie. W pisarstwie Hilla odnajduje dickensowski rozdźwięk pomiędzy głębokim smutkiem i rozbrajającą komedią.

Kariera Nathana Hilla o mały włos nie zakończyła się, jeszcze zanim się zaczęła. Hill, jak wielu młodych ludzi, po studiach przeprowadził się do Nowego Jorku. W jego rodzinnym domu było mało książek, mimo to o karierze pisarskiej marzył już od czasów szkoły podstawowej. Pisał krótkie opowiadania, mając nadzieję, że zainteresuje się nimi agent literacki lub wydawnictwo. Nie wszystko poszło jednak zgodnie z planem. Jego opowiadania zostały odrzucone przez 38 agencji literackich.

Pewnego dnia latem 2004 roku, gdy mieszkał w Queens, stracił samochód, w którym znajdował się komputer i wszystkie kopie zapasowe rozpoczętych opowiadań. Po tym wydarzeniu zaczął grać w Warcraft a, który stał się jego obsesją. Po kilku latach porzucił granie i wrócił do pisania. Zaczęło się od opowiadania o trudnej relacji matki z synem. Fabuła zaczęła się jednak rozrastać - pojawiły się: uzależnienie od Warcraft a, polityka, mitologia norweska, media społecznościowe, protesty na Wall Street i kontrkultura lat 60., a na dodatek wszystko okraszone norweską mitologią. W 2016 roku powieść „The Nix" ukazuje się w prestiżowym wydawnictwie Knopf, a autor zostaje obwołany największym literackim talentem.

- Moim pierwszym odruchem było napisanie naprawdę ciężkiej powieści politycznej; potem zdałem sobie sprawę, że byłoby to nieprzyzwoite - w końcu są lepsze sposoby, aby pokazać ludziom, jak dobrze się bawić - mówi Nathan Hill.

-------------------
Nathan Hill urodził się w 1978 roku w Iowa, dorastał na Środkowym Zachodzie USA; żył w Illinois, Missouri, Oklahomie, Kansas i Nowej Anglii. Mieszkał między innymi w Nowym Jorku, Twin Cities i Chicago, teraz zaś mieszka na Florydzie wraz ze swoją utalentowaną muzycznie żoną. Jest wykładowcą języka angielskiego, prowadzi warsztaty kreatywnego pisania i kursy literatury na University of St. Th omas w St. Paul w stanie Minnesota.
„Niksy" to pierwsza powieść Nathana Hilla; wcześniej napisał kilka opowiadań.

Samuel ze wszystkimi szczegółami zapamiętał dzień, w którym opuściła go matka. Podobnie jak noc, kiedy pocałował ukochaną, i popołudnie nad stawem w lesie, gdzie ostatni raz widział najlepszego przyjaciela. Wszyscy oni nagle zniknęli z jego życia.

Choć Samuel ukrył się w wirtualnym świecie Elflandii, by tam zabijać potwory, ani przez chwilę nie przestał myśleć o tych, których utracił. Gdy po latach wyruszy w podróż, by odkryć prawdę o swojej rodzinie, przekona się, że jego dotychczasowe życie było ulotną grą pozorów. Przyszedł czas, by zmierzyć się z niksami, o których opowiadała mu matka.

Niksy to demony, które oszałamiają i uwodzą, wciągają do swojego świata i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Każdy widzi je inaczej. Niksa to ktoś, kogo kochałeś, ale nie potrafiłeś przy sobie zatrzymać, albo coś nieuchwytnego, czego szukasz przez całe życie, o czym marzysz, choć jest nieosiągalne. Każdy ma swoją niksę.<\i>

Nathan Hill z maestrią łączy skandynawską mitologię ze światem gier komputerowych, zderza chicagowskie zamieszki z 1968 roku z ponadczasową miłością, tworząc wielowymiarowy obraz świata przenikniętego autentycznymi emocjami. Od tej powieści nie sposób się oderwać.

„Wielki literacki talent”
„The New York Timesˮ

„Nathan Hill jest mistrzem!”
John Irving

„Jednocześnie poruszająca i zabawna, budująca i głęboko smutna”
Slate