Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

30.08.2021

„Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć" Mirosława Tryczyka w finale Angelusa!

Książka „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć" Mirosława Tryczyka znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2021!

- Cieszy mnie ta nominacja otrzymana we Wrocławiu, moim rodzinnym mieście. Wrocław to miasto spotkań, ale też miasto migrantów z różnych części Polski. Wielu przybyło tu z Podlasia. To dobrze, że właśnie we Wrocławiu zaczynamy poznawać historię naszych rodzin, konfrontować się z nią i szczerze o niej rozmawiać. To ważne. Mamy szansę, by nie powtórzyć okropieństw znanych z historii - powiedział Mirosław Tryczyk.

Książka „Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć" ukazała się nakładem Znaku Literanova w styczniu 2020 roku. To książka finalistka VIII edycji Nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej, jedna z dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż literacki 2020, jedna z najlepszych książek non-fiction wydanych w 2020 roku wybranych przez użytkowników profilu Czytamy reportaże, książka finalistka w plebiscycie na Książkę Roku lubimyczytać.pl 2020 w kategorii literatura faktu.

Nazwisko laureatki bądź laureata tegorocznej edycji poznamy 16 października podczas wspólnej gali Angelusa i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Będzie to też punkt kulminacyjny trwającego wówczas we Wrocławiu Bruno Schulz. Festiwal.

 

 

Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły.

Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą?
Autor rusza w Polskę śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?
To książka o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę.

Tryczyk przyznaje, że członkowie jego rodziny uwikłani byli w mordy na Żydach. Zrywając w ten sposób z przyjętym w Polsce decorum, ustanawia niespotykany w naszym piśmiennictwie standard szczerości, umożliwiając wypowiedzenie prawdy zablokowanej przez fałszywe lojalności. Jego postawa udziela się rozmówcom, zachęcając ich do podobnej otwartości. To reportaż „z frontu pamięci”.
prof. Joanna Tokarska-Bakir

Mirosław Tryczyk – doktor nauk humanistycznych, filozof. Autor książki Miasta śmierci.