Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

28.09.2023

Fremantle Polska nabyło opcję filmową do reportażu Tomasza Patory pt. „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Fremantle Polska nabyło opcję filmową do wstrząsającego reportażu Tomasza Patory pt. „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu", który ukazał się nakładem Wydawnictwa Otwartego w styczniu 2023 roku.

Sprawa „łowców skór" to jedno z największych śledztw dziennikarskich i jedna z najgłośniejszych afer w Polsce po 1989 roku. Tomasz Patora, który ujawnił tę sprawę w 2002 roku, powrócił 20 lat później ze wstrząsającym reportażem pokazującym kulisy tej szokującej sprawy, która kosztowała życie setek osób i obnażyła bezsilność służb oraz najmroczniejsze strony ludzkiej natury. Książka znalazła się na listach bestsellerów natychmiast po wydaniu.

Tomasz Patora, dziennikarz i autor:

Jednym z powodów, dla których napisałem Łowców skór, była świadomość, że muszę zrobić wszystko, by historię morderców z łódzkiego pogotowia poznało jak najszersze grono odbiorców. To opowieść z jednej strony niezwykle ważna, przerażająca i tragiczna, z drugiej - pasjonująca, wyjątkowa z kryminalnego punktu widzenia i unikatowa na światową skalę. Mam nadzieję, że uda się stworzyć obraz na miarę tej wielkiej historii.

Fremantle Polska:

Łowcy skór to najbardziej wstrząsająca, dramatyczna historia wolnej Polski. Ekipy łódzkiego pogotowia przyczyniły się do śmierci około tysiąca ludzi przewożonych w karetkach. Dla paru tysięcy złotych za „skórę" (ciało), wypłacanych przez przedsiębiorstwa pogrzebowe, ratownicy medyczni przekroczyli wszelkie granice ludzkiego bestialstwa. Pavulon użyty w morderstwach nie zostawiał śladów, nic nie udowodniono, nikt tak naprawdę nie poniósł odpowiedzialności za te zorganizowane masowe zbrodnie. Opowiedzenie tej historii, sprawienie, by nie zapomniał o niej świat, to nie tylko artystyczne wyzwanie, ale i obowiązek.

Robert Chojnacki, prezes i redaktor naczelny Wydawnictwa Otwartego:

Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że dzięki przełożeniu na język filmu książka Tomasza Patory zyska drugie życie. To istotna książka na ważny temat i poważne dziennikarstwo, którego we współczesnym świecie nigdy dosyć. Zakup opcji filmowej traktujemy jako wyraz uznania dla klasy Autora i pracy Wydawnictwa. Publikowanie książek takich jak Łowcy skór poczytujemy sobie za zaszczyt.

O Twórcach:

Tomasz Patora, Dziennikarz prasowy i telewizyjny, wykładowca akademicki. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów. Autor lub współautor najważniejszych reportaży śledczych ostatnich lat: Łowców skór (2002), Nasz Bóg ich zgubi (2007), Koktajlu Gapika (2010), Afery solnej (2012), Przychodzę na grób do kogoś innego (2015) czy Chore bydło kupię (2019). Wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Normandii, Hamburgu i Wenecji. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press - najbardziej cenionego polskiego wyróżnienia dziennikarskiego, trzykrotny zdobywca nagrody DetonaTOR i dwukrotny Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikował na łamach „Gazety Wyborczej", współtworzy programy Superwizjer i Uwaga! w telewizji TVN, prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie SWPS i w Polskiej Szkole Reportażu.

Fremantle Polska jest częścią międzynarodowej grupy medialnej Fremantle/RTL. Od ćwierć wieku dostarcza polskiej widowni programy rozrywkowe i seriale, m.in. „Idol", „Mam Talent", „Love Never Lies", „Na Wspólnej".

Wydawnictwo Otwarte działa od 2006 roku i należy do Grupy Wydawniczej ZNAK. Od początku swojego istnienia specjalizuje się w literaturze popularnej, reportażu, literaturze młodzieżowej i psychologicznej, szybko odpowiadającej na trendy, ważne i głośne wydarzenia. Otwarte ma na swoim koncie liczne bestsellery oraz nagrody branżowe. Należą do wydawnictwa imprinty Hi:story oraz poświęcony polskiemu oraz światowemu reportażowi imprint Szczeliny. Do najbardziej znanych Autorów wydawnictwa należą m.in. Szymon Jadczak, Tomasz Michniewicz, Tomasz Patora, Jakub Stachowiak, Łukasz Cieśla, Nino Haratischwili, Colleen Hoover, czy Stephanie Stahl.

 

Raport o zabójczym układzie

Pracownicy pogotowia, przedsiębiorcy pogrzebowi i systemowa zbrodnia

Zaczęło się od anonimu. Kartka A4. „Zestawienie zakładów pogrzebowych, które za łapówki przejęły prosektoria w łódzkich szpitalach”. Tomasz Patora wraz z dwoma innymi dziennikarzami rozpoczął śledztwo, które wkrótce ujawniło jedną z największych afer
w historii III RP. Handel informacjami o zgonach, opóźnianie wyjazdów karetek pogotowia, chaos w dystrybucji niebezpiecznych leków i wreszcie – coraz więcej przypadków zaskakujących śmierci. Kilka miesięcy po tym, jak dostarczono anonim do redakcji, sprawą „łowców skór” żył cały kraj, a organy ścigania wszczęły dochodzenie.

Dziś, po ponad dwudziestu latach, Patora wraca do sprawy. Przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Szczegółowo analizuje materiały i krok po kroku ujawnia sieć wzajemnych powiązań, by odpowiedzieć na pytanie kluczowe: jak doszło do tego, że śmierć stała się cenniejsza od życia?

„Jestem przekonany, że na podstawie tej książki powstanie hitowy serial. Czyta się ją
z wypiekami na twarzy, jak doskonały thriller sądowo-kryminalno-lekarski. Tylko że to wszystko wydarzyło się naprawdę”. Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski

„Łowcy skór to jeden z najważniejszych, najwybitniejszych i najbardziej wstrząsających tekstów prasowych w historii polskiego dziennikarstwa. Teraz możecie poznać kulisy jego powstania. Książka Patory powinna stać się podręcznikiem dziennikarstwa śledczego we wszystkich dziennikarskich szkołach”. Cezary Łazarewicz, laureat Nagrody Literackiej Nike