Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

08.05.2017

Jaki obraz Tadeusza Mazowieckiego mają dziś Polacy?

Z pewnością wiele faktów na temat jego osoby i dokonań zaciera się w naszej pamięci.

Posłuchajcie audycji o książce „Architekt wolnej Polski. Świat wartości i idei Tadeusza Mazowieckiego" oraz relacji ze spotkania promocyjnego, które odbyło się w Filharmonii Podkarpackiej. W spotkaniu wzięli udział: prof. Andrzej Friszke, prof. Aleksander Hall, Henryk Woźniakowski i Maciej Zięba OP.

Posłuchajcie audycji (po wejściu na stronę należy kliknąć w ikonkę głośnika)

Książka „Architekt wolnej Polski. Świat wartości i idei Tadeusza Mazowieckiego" powstała dzięki współpracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie z Wydawnictwem ZNAK. Sam pomysł wydania zbioru artykułów poświęconych dziedzictwu, jakie pozostawił po sobie pierwszy premier IIII Rzeczpospolitej, wyszedł właśnie z rzeszowskiej uczelni.

 

Książka ukazuje się w 90. rocznicę urodzin Naszego Premiera

Tom „ Architekt wolnej Polski” poświęcony został wszechstronnej roli, jaką premier Tadeusz Mazowiecki odegrał w budowaniu wolnego, nowoczesnego państwa. Jak mało kto ten wybitny intelektualista i prawdziwie demokratyczny polityk rozumiał wartość wolności i dialogu. „Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić” powtarzał, wskazując kierunek mieszkańcom młodego kraju między Bałtykiem i Tatrami.

Teksty napisane przez uczniów, współpracowników i przyjaciół premiera Mazowieckiego dają obraz jego wielkości i bezkompromisowości. Niektóre stanowią historyczne świadectwo jego ważnych dokonań, inne są próbą interpretacji najbliższych mu wartości i idei. Łączy je osobisty ton, a zarazem wysoka erudycja Autorów. Przede wszystkim jednak tom pokazuje aktualność właściwego premierowi spojrzenia na Polskę.