Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta. Spotkanie i pokaz filmu.
Film „Blokada" w reż. Siergieja Łoźnicy (Rosja, 2005, 52 min.) to mistrzowski film montażowy zbudowany wyłącznie z materiałów filmowych z oblężonego w czasie II wojny światowej Leningradu, znalezionych w moskiewskich archiwach. Nieme w oryginałach obrazy zostały tu uzupełnione o skrupulatnie zrekonstruowaną ścieżkę dźwiękową. Zabieg ten przyniósł niezwykły efekt - nie wrażenie przywoływania przeszłości, jakie zwykle towarzyszy montażom starych archiwaliów, a jakby reanimacji rzeczywistości, bezpośredniego z nią kontaktu właściwego czasowi teraźniejszemu. Obrazy dzielnie trzymającego się mimo blokady miasta zastępują powoli świadectwa coraz bardziej makabrycznej rzeczywistości. Wciąż jednak są to obrazy komponowane z najwyższą kulturą wizualną i znajomością europejskiej tradycji ikonograficznej. „Blokada" pozwala obcować z kunsztem znakomitych radzieckich operatorów.
„Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta" to najnowsza książka Alexis Peri.
Wrzesień 1941 roku. Wehrmacht staje u bram Leningradu. Odcięte od świata miasto czeka 29 miesięcy walki o przetrwanie. Przegra ją prawie milion cywilnych mieszkańców. Alexis Peri sięga po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w mieście. Odzyskuje utracone opowieści, rzucając światło na jeden z najciemniejszych epizodów II wojny światowej. Książka jest niezwykle poruszająca i pokazuje wydarzenia z 1941 roku z innej perspektywy.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
900 dni piekła
Wrzesień 1941 roku. Wehrmacht staje u bram Leningradu. Odcięte od świata miasto czeka 29 miesięcy walki o przetrwanie. Przegra ją prawie milion cywilnych mieszkańców.
„Moje ręce i nogi ledwie słuchają poleceń mózgu. (…) Z powodu zimna już po przejściu krótkiego odcinka kończyny odmawiają posłuszeństwa.”
Aleksandra Lubowskaja
„(…) nic nikogo nie rusza. Kiedy któraś powiada, że jej mąż umiera, a dzieci leżą opuchnięte, inna odpowiada na to, że jej maż już zmarł, tak jak dwoje z trojga jej dzieci.”
Esfir Lewina
Alexis Peri sięga po 125 nieopublikowanych dzienników napisanych przez ludzi uwięzionych w mieście. Pozwala nam spojrzeć na tę tragedię oczami cierpiących obywateli. W tym strasznym czasie dla wielu z nich pisanie pamiętników staje się narzędziem przetrwania, namacalnym przypomnieniem ich człowieczeństwa.
Autorka odzyskuje utracone opowieści, rzucając światło na jeden z najciemniejszych epizodów II wojny światowej.