Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.02.2017

Miesięcznik „Znak" wydaje książkę Giorgio Agambena

1 marca ukaże się kolejna z serii książek miesięcznika „Znak". Tym razem redakcja przygotowała pozycję z pogranicza filozofii, teologii i literatury - książkę włoskiego filozofa Giorgio Agambena pt. „Piłat i Jezus".

Czy Piłat był jedynie wykonawcą Bożego planu, czy kimś więcej? Był odważny i zdecydowany, czy też tchórzliwy? Na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego? Kto tak naprawdę był w nim sędzią? I czy w ogóle można mówić o procesie, skoro nie zapadł wyrok?

Giorgio Agamben, urodzony w 1942 roku, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych myślicieli XXI wieku. Jako wnikliwy obserwator procesów cywilizacyjnych i komentator współczesności zajmuje się przede wszystkim rozważaniami nad stanem wyjątkowym, totalitaryzmami i religią. W swoich pracach pozostaje pod wpływem Martina Heideggera, w którego seminariach uczestniczył jako młody student w latach sześćdziesiątych.
Pierwsze prace Agambena poświęcone były tematowi języka, sztuki i doświadczenia. Z czasem przeniósł się na pole filozofii politycznej, kontynuując rozpoczęte przez Michela Foucaulta badania dotyczące relacji między władzą polityczną a biologicznym, seksualnym i osobistym życiem ludzi. W swoich pracach Agamben nawiązuje do wielu autorów, którzy odcisnęli swoje piętno na dziejach ludzkiej myśli, zarówno do rzymskich prawników i ojców Kościoła, jak i do współczesnych klasyków - Waltera Benjamina, Carla Schmitta, Hannah Arendt czy Guya Deborda. Laureat prestiżowego wyróżnienia Prix Européen de l'Essai Charles Veillon.
Agamben jest także autorem szeroko komentowanych i tłumaczonych na wiele języków książek, w Polsce ukazały się m.in.: „Profanacje", „Homo sacer", „Czas, który zostaje". „Komentarz do Listu do Rzymian".

„Piłat i Jezus" to erudycyjna, lecz niezwykle przystępna książka, w której Agamben stawia pytania frapujące zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących.


Fragmenty książki można przeczytać TUTAJ.

Na zdjęciu Piłat ukazujący Chrystusa ludowi żydowskiemu na obrazie Caravaggia "Ecce homo.

 

 

Giorgio Agamben

Piłat i Jezus

Tłumaczenie: Monika Surma-Gawłowska, Andrzej Zawadzki

Najsłynniejszy proces w dziejach ludzkości oczami jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów

Poncjusz Piłat, prefekt Judei, inspirował najwybitniejszych twórców kultury europejskiej. Tym razem tę tajemniczą postać i jej relację z Jezusem analizuje Giorgio Agamben, zastanawiając się, dlaczego spotkanie tego, co boskie, i tego, co ludzkie, przybrało postać procesu prawnego.
O randze Piłata świadczy fakt, że poza Jezusem i Maryją jest on jedynym człowiekiem, którego imię pojawia się w chrześcijańskim Credo. Nikt inny nie został też opisany przez Ewangelistów równie szczegółowo pod względem psychologicznym ‒ to jedyna postać, która okazuje tak różne emocje. Istnieje zarówno „czarna”, jak i „biała” legenda Piłata – np. w Kościele etiopskim jest uznawany za świętego!
Agamben w swej erudycyjnej, lecz bardzo przystępnej książce książce stawia pytania frapujące zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących.
Czy Piłat był jedynie wykonawcą Bożego planu, czy kimś więcej? Był odważny i zdecydowany, czy też tchórzliwy? Na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego? Kto tak naprawdę był w nim sędzią? I czy w ogóle można mówić o procesie, skoro nie zapadł wyrok?