Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

27.11.2014

Nagroda Klio 2014 dla Andrzeja Friszke

Po raz 20. przyznano nagrodę KLIO. Wyniki ogłoszono w środę 26 listopada 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie podczas inauguracji XXIII Targów Książki Historycznej.

Nagroda Historyczna KLIO jest przyznawana od 1995 r. autorom książek i ich wydawcom za szczególny wkład w popularyzację historii. Oceniana jest nie tylko wartość poznawcza książek, ale także m.in. ich szata graficzna. Nagroda jest przyznawana w czterech kategoriach: autorskiej, edytorskiej, varsaviana i monografii naukowej.

Za najlepszą publikację w kategorii autorskiej uznano książkę Andrzeja Friszke Rewolucja Solidarności 1980-1981. Książka otrzymała nagrodę I stopnia.

Rewolucja Solidarności 1980-1981 to fascynująca historia jedynego okresu w całej historii Polski Ludowej, w którym władza naprawdę musiała liczyć się z Narodem. Szesnaście miesięcy dzielące porozumienia sierpniowe od wprowadzenia stanu wojennego to najdziwniejszy czas w historii Polski rządzonej przez komunistów.

Wydawcą książki jest Znak Horyzont w koedycji z ISP PAN i Europejskim Centrum Solidarności.

Jury Nagrody Klio, obradujące pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty z udziałem profesorów: Tomasza Kizwaltera, Jana Kieniewicza, Henryka Samsonowicza, Janusza Tazbira oraz redaktorów Mariana Turskiego i Tomasza Łubieńskiego, wybierało spośród 148 propozycji książek wydanych w latach 2013-2014.

XXIII Targi Książki Historycznej potrwają do 30 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

 

Andrzej Friszke o historii Solidarności!

Fascynująca historia jedynego okresu w całej historii Polski Ludowej, w którym władza naprawdę musiała liczyć się z Narodem. Szesnaście miesięcy dzielące porozumienia sierpniowe od wprowadzenia stanu wojennego to najdziwniejszy czas w historii rządzonej przez komunistów Polski. Wtedy po raz pierwszy społeczeństwo mogło zadać pytania, które dziś – w różnych odmianach – nie schodzą z pierwszych stron gazet. Jaka ma być Polska? Jak wyjść z biedy? W jaki sposób zasypać rosnącą przepaść cywilizacyjną między Polską a Zachodem? A wszystko to w atmosferze zagrożenia sowiecką interwencją oraz represjami ze strony „rodzimego” aparatu władzy.

Andrzej Friszke – jeden z najwybitniejszych polskich historyków – przewodnikiem po tej zagmatwanej epoce czyni Jacka Kuronia. Jak sam pisze: „jest to zarazem biografia polityczna Jacka Kuronia, historia Solidarności, ale też historia polskiego kryzysu 1980–1981”. To po nagradzanych "Anatomii buntu" oraz "Czasie KOR-u" kolejna niezwykle wnikliwa panorama najnowszych dziejów Polski.

Książka wydana w koedycji z ISP PAN.