Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

01.03.2017

„Piłat i Jezus" - książka o najsłynniejszym procesie ludzkości

Ukazała się kolejna książka w serii wydawnicznej miesięcznika „Znak" - „Piłat i Jezus" Giorgio Agambena.

Giorgio Agamben analizuje tajemniczą postać Poncjusza Piłata i jego relację z Jezusem, zastanawiając się, dlaczego spotkanie tego, co boskie, i tego, co ludzkie, przybrało postać procesu prawnego. Stworzenie osądza swego Boga, a On nie chce odpowiadać na stawiane mu pytania.

Proces Jezusa, w którym, co ciekawe, nie zapadł wyrok, stanowi dla włoskiego myśliciela alegorię naszych czasów - świat, w który zawieszone zostaje prawo, a niewinna jednostka może zostać bezkarnie wydana na śmierć.

Postać Piłata od lat stanowi inspirację dla twórców literatury i sztuki. Jego wyjątkowość podkreśla to, że jest jednym człowiekiem, poza Jezusem i Maryją, którego imię pojawia się w chrześcijańskim Credo. Nikt inny nie został też opisany przez Ewangelistów równie szczegółowo pod względem psychologicznym ‒ to jedyna postać, która okazuje tak różne emocje. Istnieje zarówno „czarna", jak i „biała" legenda Piłata - np. w Kościele etiopskim jest uznawany za świętego!

Fragmenty książki można przeczytać TUTAJ.

Tematowi spotkania Piłata i Jezusa oraz jego rezultatom teologicznym, prawnym i etycznym poświęcony jest także marcowy numer miesięcznika „Znak" - „Świat chce sprawiedliwości, nie zbawienia".

Giorgio Agamben

Piłat i Jezus

Tłumaczenie: Monika Surma-Gawłowska, Andrzej Zawadzki

Najsłynniejszy proces w dziejach ludzkości oczami jednego z najwybitniejszych współczesnych filozofów

Poncjusz Piłat, prefekt Judei, inspirował najwybitniejszych twórców kultury europejskiej. Tym razem tę tajemniczą postać i jej relację z Jezusem analizuje Giorgio Agamben, zastanawiając się, dlaczego spotkanie tego, co boskie, i tego, co ludzkie, przybrało postać procesu prawnego.
O randze Piłata świadczy fakt, że poza Jezusem i Maryją jest on jedynym człowiekiem, którego imię pojawia się w chrześcijańskim Credo. Nikt inny nie został też opisany przez Ewangelistów równie szczegółowo pod względem psychologicznym ‒ to jedyna postać, która okazuje tak różne emocje. Istnieje zarówno „czarna”, jak i „biała” legenda Piłata – np. w Kościele etiopskim jest uznawany za świętego!
Agamben w swej erudycyjnej, lecz bardzo przystępnej książce książce stawia pytania frapujące zarówno dla wierzących, jak i dla niewierzących.
Czy Piłat był jedynie wykonawcą Bożego planu, czy kimś więcej? Był odważny i zdecydowany, czy też tchórzliwy? Na ile proces Jezusa przebiegał zgodnie z procedurami prawa rzymskiego? Kto tak naprawdę był w nim sędzią? I czy w ogóle można mówić o procesie, skoro nie zapadł wyrok?