Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.04.2017

Podróż na Wschód

W środę 5 kwietnia w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zapraszamy na spotkanie z prof. Stanisławem Obirkiem - filozofem i teologiem.

W czasie spotkania prof. Obirek podejmie próbę odpowiedzi na pytania o misje, konwersję religijną i odstępstwo w katolicyzmie i buddyzmie. Odniesie się też do książki Shusaku Endo „Milczenie" i jej ekranizacji zrealizowanej przez Martina Scorsese.

Zapraszamy o godz. 18 do  Muzeum Azji i Pacyfiku (ul. Solec 24).

Shusaku Endo

Milczenie

Tłumaczenie: Izabela Denysenko, Barbara Słomka

O Bogu, który pozwala się deptać

XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. Choć jeszcze przed kilkoma laty coraz liczniej przybywający z Zachodu misjonarze chrystianizowali ludność Kraju Kwitnącej Wiśni, teraz muszą mierzyć się z prześladowaniami i torturami. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa.

Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez ojca Ferreirę, prowincjała, który stanął na czele misji w czasie prześladowań, jezuita Sebastiao Rodrigues wyrusza jego śladem, by zaprzeczyć takim informacjom. To, co zobaczy, każe mu jednak zadać sobie pytanie o własną wiarę.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć.

Martin Scorsese, zafascynowany powieścią, chciał sfilmować tę historię już 25 lat temu. W końcu mu się to udało. 30 lat po Misji powstało kolejne filmowe arcydzieło mówiące o działalności jezuitów na krańcach świata.

Shusaku Endo
(1923–1996) – jeden z najwybitniejszych pisarzy japońskich XX wieku. Milczenie jest najważniejszą książką w jego twórczości.