Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

03.07.2017

Publishers Weekly o „Bogini tańca"

Stachniak - autorka „Cesarzowej nocy" - umiejętnie splata fakty z fikcją w swojej nowej powieści o słynnych tancerzach baletowych: Wacławie i Bronisławie Niżyńskich. Podczas pracy nad książką autorka czerpała z wczesnych pamiętników Bronisławy, w których zachowały się wspomnienia początkującej tancerki aż do 1914 roku, a także z późniejszych dokumentów: dzienników, notatek, korespondencji, fotografii i albumów.

W efekcie powstała barwna opowieść o fascynujących tancerzach na tle burzliwej dwudziestowiecznej historii - mamy tu dwie wojny światowe, rewolucję w Rosji, a także przewrót w sztuce. Na drugim planie bohaterom towarzyszą takie sławne postacie jak Siergiej Diagilew, Pablo Picasso czy Anna Pawłowa. Wacław Niżyński nie musiał długo czekać na sukces: sława przyszła doń właściwie od razu dzięki jego niepowtarzalnemu, ekspresyjnemu stylowi tańca. Bronisława tymczasem musiała długo walczyć o uznanie i autorytet.

Powieść opisuje między innymi kontrowersyjną premierę Święta wiosny Strawińskiego w 1913 roku - Wacław obsadził siostrę w roli Wybranej, dziewicy, która zatańcowuje się na śmierć - a także ukazuje, jak drogi rodzeństwa nieuchronnie musiały się rozejść.
Stachniak po mistrzowsku kreśli postać Bronisławy - tej mniej słynnej z rodzeństwa Niżyńskich. Autorka znakomicie czuje epokę, a także świetnie odnajduje się w tanecznym świecie. Potrafi również nakreślić postacie, które porywają ze sobą czytelnika.

Książki