Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Ogród Afrodyty

Ewa Stachniak

Ogród Afrodyty

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa

Niezwykła historia życia Zofii Potockiej, najpiękniejszej kobiety Europy

Matka siedemnastoletniej Zofii, pięknej Greczynki o wielkich czarnych oczach, przyprowadza ją do ambasadora Polski w Turcji, prosząc o opiekę. Kobieta nie widzi innego wyjścia - musi oddać swoje dziecko podstarzałemu mężczyźnie, który ma pieniądze i władzę. Dobrze jednak wie, że tylko wykorzystując swoją nieprzeciętną urodę i inteligencję, Zofia ma szansę przemienić ich trudny los. Od tej pory młodziutka córka handlarza bydłem jest zdana tylko na siebie.

Jak to się stało, że z biednej greckiej dziewczyny Zofia przeistoczyła się w ulubienicę salonów osiemnastowiecznej Europy, polską arystokratkę, przyjaciółkę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia Potiomkina?

Ogród Afrodyty to porywająca powieść o silnej i niezależnej kobiecie, która dokonała rzeczy niemożliwej – w patriarchalnym świecie podziałów społecznych, na zawsze określających życiowe szanse jednostki, odmówiła zgody na przypisany jej los i wygrała.

Oprawa miękka

Format: A5

Liczba stron: 512

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-04-15

ISBN: 978-83-240-2374-5

Opracowanie graficzne: Magda Kuc

Tytuł oryginalny: The Garden of Venus

Tłumaczenie: Bożenna Stokłosa

Przeczytaj także

Publishers Weekly o „Bogini tańca"
Stachniak - autorka „Cesarzowej nocy" - umiejętnie splata fakty z fikcją w swojej nowej powieści o słynnych tancerzach baletowych: Wacławie i Bronisławie Niżyńskich.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Olga Tokarczuk

Świetnie napisana opowieść o jednej z najciekawszych kobiet polskiej historii XVIII wieku.

Recenzje

Historia, która nie nudzi...
33 27
Afrodyta nie tylko posiadała nieprzeciętną urodę, ale i była od dawien dawna pożądaną przez wszystkich. Piękna bogini nie raz miała swój odpowiedni wśród kobiet, którym przyszło stąpać po ziemi. Zjawiskowe, powabne, pełne zdecydowania, a często i sprytu - mężczyźni nie potrafią przejść obok nich obojętnie. Jednak czy urodziwa, ale biedna dziewczyna może stać się ulubienicą salonów, arystokratką, a co dopiero przyjaciółką króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i księcia Potiomkina?
>>> czytaj więcej
Od greckiej utrzymanki po bywalczynię arystokratycznych salonów
54 39
Zofia Potocka to jedna z najbarwniejszych żeńskich postaci polskiej historii. Mimo że była córką prostego handlarza bydłem, szturmem zdobyła europejskie salony. Słynęła z wyjątkowej urody, intelektu i licznych romansów. Na salony weszła dzięki małżeństwu z Józefem Wittem, a po rozwodzie z nim - jako trzecia żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, który założył, specjalnie dla niej, piękny park zwany od jej imienia Sofiówką. Piękno parku i urodę "Dudu" (tak nazywana była młoda Zofia) oddał w swoim poemacie "Sofiówka" Stanisław Trembecki. Poemat ten powstał na specjalne zamówienie Szczęsnego Potockiego. Zofia zmarła na raka narządów rodnych w Berlinie 24 listopada 1822 roku.
>>> czytaj więcej
Niezwykła
54 34
Wczoraj skończyłam książkę, która towarzyszyła mi przez kilka ostatnich dni. Gdy książka do mnie dotarła uświadomiłam sobie, że miałam ją już w rękach, tylko w innym wydaniu. U nas w bibliotece jest egzemplarz „Ogrodu Afrodyty". Mama kiedyś ją pożyczyła, mnie nie skusiła, lubię powieści historyczne, ale przełom XVIII i XIX wieku nie należy do moich ulubionych. Zdecydowanie wolę epokę wiktoriańską, ostatecznie empire. Ale tyle dobrego słyszałam o tej książce, a ja ulegam książkowym modom -to jedyne trendy, z którymi jestem na bieżąco.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.