Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

16.10.2014

Sekretne życie muz

Czy słyszeliscie kiedyś o Emilie Flöge? Jeanne Hébuterne? Wally Neuzil? Nawet jeśli nie, na pewno znacie ich twarze. To kobiety z najsłynniejszych dzieł Gustava Klimta. Modiglianiego i Egona Schielego. Prze lata anonimowe, teraz odkryte i opisane przez Małgorzatę Czyńską w książce Najpiekniejsze kobiety z obrazów. Ich historie ujawniają tajemnice genialnych płócien, które przy bliższym poznaniu okazują się zaszyfrowanym zapisem milości, pasji, ambicji, dramatów i zdrad.

Cały artykuł Anny Jasińskiej dostępny w listopadowym numerze miesięcznika "Twój Styl" nr 11(292) 2014.

Chcesz poznac historie kobiet z obrazów Vermeera, Leonarda da Vinci, Maneta, Witkacego czy Picassa? Sięgnij po książkę Małgorzaty Czyńskiej!  

BYŁY NATCHNIENIEM NAJWIĘKSZYCH ARTYSTÓW. ONI ZAPEWNILI IM NIEŚMIERTELNOŚĆ. OBRAZY JEDNAK NIE MÓWIĄ O TYCH KOBIETACH WSZYSTKIEGO…

„Malowałam królów i prostytutki – mówiła Tamara Łempicka, jedna z największych polskich malarek – tych, którzy są dla mnie inspiracją i powodują, że czuję wibracje”.

Dora Maar, spytana o obrazy ukochanego, powiedziała po śmierci artysty: „Być może na ścianach w galerii byłyby warte pół miliona. Na ścianach kochanki Picassa mają dodatkową, historyczną wartość”.

Gdy żona Vermeera sprzedawała piekarzowi ostatnie obrazy męża, by wyżywić ósemkę swoich dzieci, od dawna już nie miała słynnych kolczyków, które widnieją między innymi na obrazie „Dziewczyna z perłą”.

Samobójstwa z miłości, wielkie namiętności i okrutne zdrady. Rodzinne tajemnice, o których się nie mówi. Historie kobiet z obrazów są zaskakujące i do bólu prawdziwe. Ludzkie. Często pełne ciepła. Czasem tragiczne. Zawsze fascynujące.
Za każdym obrazem, który podziwiamy, kryje się prawdziwe życie. Pełne pasji, erotyzmu i oddania malarstwu.

Niezwykłe osobowości, femmes fatales, kobiety wyzwolone, muzy. To nie przypadek, że właśnie one pozowały do najsłynniejszych obrazów. Wszyscy znamy ich twarze. Czas poznać ich losy.