Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

14.10.2021

Zbigniew Mentzel laureatem Nagrody im. Jana Długosza!

Zbigniew Mentzel otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza za książkę „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia". Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

To pierwsza pełna biografia Leszka Kołakowskiego. Korzystając z bogatego archiwum udostępnionego niedawno przez rodzinę, Zbigniew Mentzel opowiada historię fascynującego człowieka, którego przenikliwości bał się Gomułka i partyjni aparatczycy.

Zbigniew Mentzel to pisarz, krytyk, felietonista. Przygotował do druku osiem tomów pism rozproszonych Leszka Kołakowskiego (za kilka dni ukaże się tom „Śmierć jako własność prywatna"). Jest autorem rozmowy rzeki z filozofem zatytułowanej „Czas ciekawy, czas niespokojny" oraz kilku zbiorów opowiadań i felietonów, a także powieści „Wszystkie języki świata", „Spadający nóż" i „Krzycz! Teraz!".

Konkurs o Nagrodę imienia Jana Długosza jest wyjątkową inicjatywą w Polsce, która rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie.

Jury nagradza dzieła wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Strategicznym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja książki naukowej i popularnonaukowej z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań polskich naukowców i badaczy.

Na zdjęciu Autor z prezeską Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak Dominiką Kozłowską

 

Książki