Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wszystkie języki świata

Zbigniew Mentzel

Wszystkie języki świata

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2006.

Świetna, wielowarstwowa powieść, której akcja toczy się w Warszawie, dziesięć lat po upadku komunizmu. Jeden dzień z życia bohatera książki to zaledwie punkt wyjścia do opowieści o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o dorastaniu w Polsce lat 50. i 60. i o zawiłych losach polskiej inteligencji. Przede wszystkim jednak jest to pasjonująca historia kogoś, kto pragnie wyrazić siebie, kto dąży do prawdy i próbuje nadać swemu życiu głębszy sens. W powieści Zbigniewa Mentzla spomiędzy obrazów współczesności wyłania się historia, a spod śmiechu i groteski przebija refleksja nad tajemnicą ludzkiego losu i istotą języka.

Prawa do niemieckiego wydania powieści Wszystkie języki świata zostały sprzedane jeszcze przed jej polską premierą.

„Należy czytelnika ostrzec: choć w Krakowie wydana, opowieść Mentzla jest wybitnie warszawska. Jeśli czytelnik z Krakowa lub innego miasta poza stolicą przeczyta mimo tej przestrogi Wszystkie języki świata, będzie zbudowany duchowo, choć niekoniecznie wesoły”.
Leszek Kołakowski

Oprawa miękka

Format: 144 × 205 mm

Liczba stron: 174

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2005-05-05

ISBN: 83-240-0560-9

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

Zbigniew Mentzel laureatem Nagrody im. Jana Długosza!
Zbigniew Mentzel otrzymał Nagrodę im. Jana Długosza za książkę „Kołakowski. Czytanie świata. Biografia". Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Wracajmy do Mentzla
64 22
Spośród wielu rozpraw podejmujących kwestię zasadności czytania Pisma Świętego, zapamiętałem szczególnie jedną, która w sposób bardzo prosty, a zarazem osobliwie niezwykły i dobitny przecina ów węzeł gordyjski: „Częste i stałe czytanie Pisma Świętego jest okazją do napełniania naszej pamięci sprawami duchowymi". Bez cienia najmniejszej wątpliwości jestem w stanie ją sparafrazować i napisać: Częste i stałe czytanie Zbigniewa Mentzla jest ku temu taką samą okazją.
>>> czytaj więcej
Język ma się tylko jeden
63 32
Książka Zbigniewa Mentzla to książka nienapisana. Dzieło życia, które nigdy nie powstało, którego istnienie zawsze sytuowało się w czasie przyszłym niezdefiniowanym. Ale nie książka zamiast tamtej.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.