Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Matthew Brzezinski

Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów

Tłumaczenie: Miłosz Habura

Zginiemy, ale naszym przeznaczeniem i tak jest śmierć

Judden haben Waffen! Żydzi mają broń! – krzyczeli zszokowani esesmani, rozpaczliwie szukając schronienia przed gradem pocisków. Wycofujących się w popłochu Niemców ścigały okrzyki radości żydowskich powstańców. Warszawskie getto rzuciło wyzwanie oprawcom.

Kilkanaście splecionych ludzkich losów - obraz społeczności liczącej przed wojną miliony. Nieliczni, którzy przeżyli i Ci którzy umarli z bronią w ręku. Uratowani przez polskie siostry zakonne i wydani Gestapo przez szmalcowników. Opuszczający Polskę na zawsze i Ci, którzy nie chcieli żyć nigdzie indziej.

Zuchwałe akcje sabotażowe, brawurowe ucieczki, szmuglowanie broni, dwa powstania bez szans na zwycięstwo. Ludzka podłość i niewyobrażalny heroizm, miłość w ruinach i zdrada z rąk przyjaciół, walka o godną śmierć i wola przetrwania za wszelką cenę. Przejmujący pejzaż wojennych losów polskich Żydów.

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 480

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2013-04-15

ISBN: 978-83-240-2057-7

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Tłumaczenie: Miłosz Habura

Materiały o książce

Marek Edelman

”Chodziło o to, żeby się nie dać zarżnąć, kiedy po nas przyszli.”


Autor o swojej książce

Ciekawostki historyczne

Marek Edelman wielokrotnie podkreślał, że celem powstania w getcie warszawskim była godna śmierć z bronią w ręku. Jednak w chwili rozpoczęcia starć tylko niewielki odsetek bojowników posiadał broń palną. Zastanawialiście się, dlaczego było jej tak mało? („Armia Krajowa: Nie damy broni Żydom”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Dramat i hart ducha...
77 61
Armia Izaaka to pierwsza od bardzo dawna książka, dla której zarwałam całą noc, a od lektury nie mogłam się oderwać. Co takiego jest w tej książce? Nie wiem. Do tej pory nie mam pojęcia, na czym polega sekret Armii Izaaka. Być może na połączeniu rzetelnej pracy historycznej z fabularyzowaną opowieścią o losach zwyczajnych, a jednocześnie niezwykłych ludzi?! Może, ale to nie wszystko.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.