Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Stephen Bungay

Bitwa o Anglię. 1940

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

70. rocznica najważniejszego starcia powietrznego w historii! Sprawa honoru dla polskich pilotów, sprawa życia i śmierci dla wolnego świata. Jesienią 1940 roku - siedemdziesiąt lat temu - myśliwcy w służbie brytyjskiej królowej oraz ich polscy i czescy sojusznicy stali się najgroźniejszymi przeciwnikami Hitlera. Mało kto sądził, że uda im się powstrzymać dotąd niezwyciężone niemieckie wojska. Droga od zapowiadanych przez Churchilla „łez, krwi i znoju”, do momentu gdy mógł już wyrazić wdzięczność dla „tak niewielu”, była trudna i kręta, wypełniona odwagą i poświęceniem. Bitwa o Anglię opisuje tę drogę jak żadna inna.
Stephen Bungay nie daje czytelnikom do rąk jedynie kolejnej „opowieści o lotnikach i ich wspaniałych maszynach”. Bohaterami są w niej wszyscy uczestnicy bitwy, od mechaników i operatorów radarów po dowódców i polityków. Ważni są tu nie tylko Anglicy, Polacy i Czesi, ale także ich przeciwnicy w niemieckich mundurach. Liczy się nie tylko celny ogień w kierunku przeciwnika, ale także taktyka, strategia i wola walki.
Bitwa o Anglię to książka, dzięki której po raz pierwszy poznamy naprawdę całą historię zmagań RAF-u z Luftwaffe. Autor świetnie rozumie, że do zwycięstwa potrzebne jest bohaterstwo, ale wie też, że ono samo by nie wystarczyło. Zdaje sobie sprawę, że nie da się opisać walki przy prędkościach sięgających kilkuset kilometrów na godzinę bez emocji, ale wie też, że w boju ważni są dowódcy, lotniska i sprzęt. Właśnie dlatego napisał najlepszą książkę o bitwie o Anglię.  Weź udział w konkursie „Bitwa o Anglię” i ustrzel jednego z 18 fantastycznych
ZDALNIE STEROWANYCH MESSERSCHMITTÓW TW-749.  Chcę wziąć udział w konkursie

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 150x235

Liczba stron: 760

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2010-09-20

ISBN: 978-83-240-1432-3

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: The Most Dangerous Enemy: A History of the Battle of Britain

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

Recenzje

Pasjonująca historia wielkiej bitwy
72 35
Starcie sił powietrznych Wielkiej Brytanii i hitlerowskich Niemiec, jakie miało miejsce nad Kanałem La Manche i południowym obszarem Wysp Brytyjskich w okresie od lipca do października 1940 roku, należało do najbardziej zaciekłych i brzemiennych w skutkach wydarzeń w okresie II wojny światowej. Wydarzenie owo, z dzisiejszego punktu widzenia niemal już legendarne, stało się kanwą dla wielu opowieści literackich i filmowych, do dziś fascynuje i rozbudza wyobraźnię.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.