Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Każdy z utworów zgromadzonych w tomie "Chwila" to krystalicznie czysty, precyzyjny i zwarty minitraktat: filozoficzny, metafizyczny, egzystencjalny. Szymborska mówi o sprawach najważniejszych w sposób skłaniający do odkrywczych medytacji i przemyśleń.

Edycja specjalna tomu ilustrowana jest skanami rękopisów i maszynopisów poetki.

"Autorka "Chwili" nie lubiła i nie lubi hałaśliwego eksponowania przeżyć. (…) W centrum akceptowanego przez siebie sposobu widzenia świata umieściła poetka już dawno temu niepewność, zdziwienie i wiarę w to, iż pytania są istotniejsze od odpowiedzi."
/Marian Stala/

"Szymborska postrzega świat jako fascynującą grę przypadku. (…) Nuta mistrzowska [tych wierszy] wiąże się (…) z dyskretnym, bezsłownym sposobem przywoływania śmierci. Jest ona wszechobecna i nieunikniona, przerażająca i całkiem swojska, skandaliczna i zupełnie naturalna – jak podróż powrotna, jak mara, jak sen, jak cień."
/Grażyna Borkowska/

Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 64

Wydanie: czwarte

Data pierwszego wydania: 2002-08-28

ISBN: 978-83-240-6522-6

Przeczytaj także

O "Czarnej piosence" Wisławy Szymborskiej
W czwartek 28 maja zapraszamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki na spotkanie z cyklu „Czytam więc jestem". Teresa Walas i Michał Rusinek będą rozmawiać o tomie wierszy Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka".
>>> czytaj więcej
Odkryj Szymborską na nowo
Sięgnij po wznowione tomiki Noblistki i przekonaj się, że nawet o sprawach najważniejszych można pisać „przewrotnie prostolinijnie".
>>> czytaj więcej
Dwójkowy kanon literacki 25-lecia
Myśliwski, Libera, Franaszek, Kapuściński, Jan Paweł II, ks. Tischner, Szymborska - 8 książek naszych autorów wśród 25 najlepszych tytułów radiowej Dwójki.
>>> czytaj więcej
Plebiscyt Radiowej Dwójki
Czarny ogród Szejnert, Podróże z Herodotem Kapuścińskiego i 16 innych książek Znaku w plebiscycie Programu II Polskiego Radia.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Marian Stala

Autorka Chwili (…) w centrum akceptowanego przez siebie sposobu widzenia świata umieściła (…) już dawno temu niepewność, zdziwienie i wiarę w to, iż pytania są istotniejsze od odpowiedzi.

Grażyna Borkowska

Nuta mistrzowska [tych wierszy] wiąże się (…) z dyskretnym, bezsłownym sposobem przywoływania śmierci. Jest ona wszechobecna i nieunikniona, przerażająca i całkiem swojska, skandaliczna i zupełnie naturalna – jak podróż powrotna, jak mara, jak sen, jak cień.

Recenzje

Doskonała synteza tego, co nas otacza
96 39
Ciężko jest napisać "recenzję" wierszy, jeszcze trudniej, jeśli są to wiersze kogoś tak uznanego, Noblistki. To wiersze wydane w 2002 roku, więc ci, którzy interesują się poezją z pewnością je znają. A jakie są? Takie jak Pani Szymborska. Proste i skomplikowane, "sięgające tam, gdzie wzrok nie sięga", dotykające spraw, o jakich się nawet nie myśli, punktują, uwypuklają, trafiają w sedno.
>>> czytaj więcej
Chwilo, trwaj, jesteś piękna
91 30

Wprawdzie tytuł recenzji zaczerpnęłam z Fausta, ale to nie jedyny cytat, jak nasuwa mi się w tej, nomen omen, chwili.

Jesteś - a więc musisz minąć" - napisała Wisława Szymborska. Oczywiście, nie w tomie Chwila. I, rzecz jasna, nie o chwili, lecz o godzinie. Wers ten towarzyszył mi jednak podczas lektury zbioru z 2002 roku. Bo jak tu nie myśleć o przemijaniu, skoro kartka za kartką tomiku - i tak samego w sobie niezbyt obszernego - zbliżamy się do nieuchronnej tylnej okładki?


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.