Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski

Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Polacy, którzy przeżyli Auschwitz.

Ostatni moment, by posłuchać ocalonych.

JÓZEF PACZYŃSKI, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie.

MARCELI GODLEWSKI, 1921, AK-owiec, egzekutor Kedywu. Po wielu miesiącach przesłuchań trafia do obozu, skąd ucieka przy pierwszej okazji.

LIDIA MAKSYMOWICZ, najmłodsza. Uwięziona jako trzyletnia dziewczynka. Wystraszone dziecko ukrywające się pod pryczą przed wzrokiem doktora Mengele.

KAROL TENDERA, więzień numer 100 430. Zakażony tyfusem w ramach eksperymentu medycznego. Nigdy nie pogodzi się z tym, że można bezkarnie mówić o „polskich obozach zagłady”.

STEFAN LIPNIAK, 1924. Czterdzieści cztery miesiące za drutami. Cała młodość. Niewiele o tym mówi, bo życie to nie tylko obóz.

Mija 70 lat. Byli więźniowie Auschwitz nadal żyją i są wśród nas. Spotykamy ich na ulicy, w tramwaju, w aptece. Mijamy w pośpiechu, nie zwracając uwagi. Wciąż mają dużo do opowiedzenia. Oto ich historie.

Aleksandra Wójcik (ur. 1987) – dziennikarka, reporterka, publikowała m.in. w „‚Dzienniku Polskim” i miesięczniku „‚Świat Problemów”. Pracuje w Instytucie Łukasiewicza.

Maciej Zdziarski (ur. 1979) – prezes Instytutu Łukasiewicza. W przeszłości dziennikarz Trójki, TVP i Radia Kraków, później manager w korporacjach. Fotograf przyrody, autor książki „Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” (wyd. 2022).

Oprawa twarda

Format: 135x210

Liczba stron: 288

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2016-12-26

ISBN: 978-83-240-8023-6

Przeczytaj także

Auschwitz - między czernią a bielą
W sobotę 18 listopada wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zapraszamy na spotkanie z Aleksandrą Wójcik i Maciejem Zdziarskim, autorami książki „Dobranoc, Auschwitz".
>>> czytaj więcej
Jak budować życie bez traumy - spotkanie w Warszawie
W środę 25 stycznia zapraszamy na spotkanie z autorami książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach". Aleksandra Wójcik i Maciej Zdziarski przez kilka lat spotykali się z pacjentami krakowskiej przychodni dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych.
>>> czytaj więcej
Spotkanie z Lidią Maksymowicz, jedną z pięciorga bohaterów książki „Dobranoc, Auschwitz"
W poniedziałek 23 stycznia Sekcja Historii Najnowszej Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydawnictwo Znak zapraszają na spotkanie z świadkiem historii. Naszym gościem będzie pani Lidia Maksymowicz, która przeżyła pobyt w obozie Auschwitz-Birkenau.
>>> czytaj więcej
„Bałem się, że nie dożyję wyroku"
Przed Świętami Bożego Narodzenia 2016 Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji ZDF zamieszczenie przeprosin w związku z użyciem przez tę stację sformułowania „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz". Wyrok stanowi zwieńczenie blisko trzyletniej batalii Karola Tendery, jednego z bohaterów książki „Dobranoc, Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Rozpaczliwe wołanie o zrozumienie
0 1
Ci, którzy przeżyli Auschwitz byli podejrzani. Grad pytań: jakim cudem udało im się przeżyć. Czy aby przeżyć, musieli się wyzbyć człowieczeństwa? Szpiegostwo, oddawanie się Niemcom, a może znaleźli inny sposób? Koszmar wojny ciągnie się za więźniami Auschwitz przez całe życie. Ci jednak na każdym kroku próbują odnaleźć radość i choć na chwilę zapomnieć... Ale czy to jest w ogóle możliwe?
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.