Anna Herbich
Dziewczyny z Syberii
„Polka? Od razu widać, po charakterze!” Przeszły przez piekło. Nie poddały się.
Stefanię kryminaliści z łagru przegrali w karty dwa razy – przeżyła dzięki przyjaciółce.
Natalia stanęła w obronie bitej kobiety – za karę miała umrzeć w lodowatym karcerze.
Alinę deportowano jako jedyną z całej rodziny – trafiła do łagru dla dzieci, miała dziesięć lat.
Wszystkie pamiętają to samo: walenie kolbami w drzwi, kilka chwil na spakowanie rzeczy, płacz, wagony bydlęce i trzask ryglowanych drzwi. Kilka tysięcy kilometrów podróży w nieznane. Czekały je niewolnicza praca w sowieckich łagrach, walka o życie swoje i bliskich, głód, choroby i straszliwe syberyjskie mrozy. Doświadczyły niewyobrażalnego cierpienia, jednak nic nie było w stanie ich pokonać.
Amnestia była wybawieniem. Część wyruszyła w wędrówkę z armią Andersa. Wiele zaczęło nowe życie w różnych zakątkach świata. Inne zdecydowały się na powrót do ojczyzny.
Niektóre bohaterki tej książki nigdy nie opowiedziały bliskim o tym, co przeżyły na Syberii.
Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądała walka o przetrwanie na nieludzkiej ziemi. Pozwala nam zobaczyć dramat sowieckiego zesłania oczami kobiet cudem ocalałych z syberyjskiej katorgi.
Specjalnie do książki „Dziewczyny z Syberii” stworzyliśmy patriotyczną koszulkę dla kobiet, która w nowoczesny sposób oddaje wojowniczego ducha Polek - „Polka? Od razu widać, po charakterze!” Zarezerwuj ją sobie już dzisiaj!
DOSTĘPNE ROZMIARY: rozmiar XS | rozmiar S | rozmiar M | rozmiar L | rozmiar XL
Oprawa twarda
Format: 158x225
Liczba stron: 320
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania: 2015-05-06
ISBN: 978-83-240-3053-8
Opracowanie graficzne: Magda Kuc
Przeczytaj także
>>> czytaj więcej
Do 28 lutego w serwisie lubimyczytać.pl można głosować na ulubione tytuły. O miano Książki Roku 2015 ubiega się blisko 200 pozycji z 63 wydawnictw - w tym aż 24 tytuły wydawnictwa Znak!
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
Materiały o książce
Poznaj swój teren, znajdź źródło wody, utrzymuj ubrania w suchości, nie wyziębiaj się… Dobre rady specjalistów od przetrwania można włożyć między bajki, gdy po wielu tygodniach ostatkiem sił wychodzisz z bydlęcego wagonu i słyszysz od bolszewika: budiesz żyt’, paka nie padochniesz.Więcej --> Ciekawostki historyczne.
Pracowały ponad siły i mieszkały w warunkach urągających ludzkiej godności. Z głodu zarastały im usta, a jeśli tylko mogły, jadły nawet padlinę. Przegrywano je w karty, próbowano robić z nich „obozowe żony”, a śmierć czyhała na nie na każdym kroku. Ale one się nie poddały.
Więcej --> Ciekawostki historyczne.
Wielkie państwo sowieckie otaczało sieroty po czystkach, dzieci kryminalistów i wrogów ludu wyjątkowo „troskliwą” opieką. Stalin zapewniał im jedzenie, miejsce do spania, polityczną indoktrynację i… ciasne cele w specjalnych więzieniach dla dzieci. Więcej --> Ciekawostki historyczne.
Recenzje
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej
>>> czytaj więcej