Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Roger Moorhouse

Pakt diabłów

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Pakt jest tak długo ważny, jak długo służy celowi.
Adolf Hitler

Oczywiście to wszystko jest grą, w której chodzi o to, kto kogo przechytrzy. Wiem, do czego zmierza Hitler. Sądzi, że wystrychnął mnie na dudka, ale w rzeczywistości to ja z niego zadrwiłem.
Józef Stalin
Czy Hitler oszukał Stalina? A może sam dał się wywieść w pole? Dwóch śmiertelnych wrogów połączyła chęć zniszczenia Polski.
23 sierpnia 1939 roku. Stalin wznosi toast za zdrowie Hitlera. Ci „serdeczni przyjaciele” i najbardziej zaciekli wrogowie nigdy się nie spotkają, ale ich przymierze zmieni oblicze świata.
22 września 1939 roku. Armia Czerwona i Wehrmacht wspólnie defilują ulicami polskiego jeszcze przed chwilą Brześcia. Za kilka miesięcy generał Plisowski, bohaterski obrońca twierdzy brzeskiej, zginie w Charkowie.
Przez jedną trzecią wojny Rosja Sowiecka i III Rzesza będą ściśle współpracować, wymieniać się technologiami i budować nawzajem swoją potęgę. Stalin pomoże Hitlerowi zniszczyć Zachód. Hitler umożliwi Sowietom rozwój nowoczesnej armii i przemysłu. W końcu jednak dyktatorzy skoczą sobie do gardeł.
Pakt Ribbentrop-Mołotow, którego kulisy ujawnia Roger Moorhouse, obowiązywał 22 miesiące. Zawierał podpisy dwóch ludzi. Składał się zaledwie z 280 słów. I zniszczył życie 50 milionów ludzi.
Jednym z największych skandali XX wieku jest fakt, że Zachód postanowił zapomnieć o tym sojuszu. W imię dobrych relacji z mordercą polską rację stanu podeptano bez mrugnięcia okiem. Kłamstwa na temat paktu diabłów powtarzano przez kolejne pół wieku. Sam Mołotow zaprzeczał jego istnieniu aż do śmierci.

"Wspaniałe osiągnięcie. Nic nie przyczyniło się bardziej do wybuchu II wojny światowej niż nazistowsko-sowiecki pakt z września 1939 roku. I nikt nie jest lepiej przygotowany do odkrywania jego ponurych konsekwencji niż Roger Moorhouse."
/Norman Davis/

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 150x235

Liczba stron: 464

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2015-02-07

ISBN: 978-83-240-8544-6

Tytuł oryginalny: Devil's Alliance

Tłumaczenie: Grzegorz Siwek

Przeczytaj także

Autor "Paktu diabłów" w Polsce
Roger Moorhouse wyjaśniał dziennikarzom, dlaczego na Zachodzie nadal trzeba tłumaczyć, że diabłów, którzy są odpowiedzialni za wybuch drugiej wojny światowej, było dwóch, równorzędnych: Hitler i Stalin.
>>> czytaj więcej
Były dwa czarne charaktery: Hitler i Stalin - dwa diabły, które uknuły wybuch wojny w 1939
Przeczytajcie wywiad z Rogerem Moorhousem, brytyjskim historykiem, uczniem i współpracownikiem Normana Daviesa, prywatnie, jak sam przyznaje, polonofilem.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Ciekawostki historyczne

W sierpniu 1939 roku po stronie osaczonej Polski niespodziewanie stanęli komuniści z całej Europy. Hańba, zgroza, zdrada! – krzyczeli. Partyjniakom, którzy ślepo wierzyli w proletariackie ideały nie mieściło się w głowach, że Stalin zawarł sojusz z Hitlerem. Niektórzy woleli popełnić samobójstwo, niż obserwować IV rozbiór Polski… Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Niemcy nauczyli się, by nie dawać napiwków rosyjskim taksówkarzom, a pamiątkową fotografię prawie zepsuły puste kieliszki. W końcu Stalin nie mógł przegapić okazji, by upić Ribbentropa. Jak negocjowano zbrodnicze porozumienie przypieczętowane wkrótce polską krwią? Czy podpisali je pijani dyplomaci? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Załóżmy, że polskim żołnierzom udałoby się wyhamować niemiecką ofensywę, a może nawet wyprowadzić skuteczne kontruderzenie. To niczego by nie zmieniło. Los kampanii wrześniowej był rozstrzygnięty już pierwszego dnia. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Grodno było jedynym polskim miastem na Kresach, które stawiło tak twardy i zdecydowany opór najeźdźcy. Sowieci planowali zająć je z marszu 20 września 1939 r. Nie dość, że im się to nie udało, to jeszcze ponieśli w walce z Polakami znaczne straty. Więcej -- > Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Zapomniane zbrodnie
13 12
Nigdy się tyle nie kłamie, jak przed wyborami, w czasie wojny lub po polowaniu - powiedział Otto von Bismarck, „Żelazny Kanclerz" , który poza wygraniem wojny z Francją w latach 1870-1871 zjednoczył państwo niemieckie i wskrzesił Cesarstwo. Obserwując historię poszczególnych krajów i kontynentów trudno się z nim nie zgodzić - oszustwo zdaje się podstawą dobrej polityki, szczególnie w czasie wojen, które, jak pokazuje wiele przykładów, wygrywa nie lepszy, ale sprytniejszy.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.