Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Papieska ekonomia. Kościół – rynek – demokracja

Maciej Zięba OP

Papieska ekonomia. Kościół – rynek – demokracja

Co Kościół katolicki tak naprawdę mówi o ekonomii i sprawach społecznych?

Własność prywatna, socjalizm, wolny rynek, kryzys finansowy… Co mówią nam o nich encykliki Caritas in Veritate czy Laudato si’?

Papieska ekonomia ukazuje Kościół katolicki jako jeden z najważniejszych autorytetów w kwestii demokracji i kapitalizmu. Opierając się na analizie encyklik społecznych kolejnych papieży od Leona XIII do Franciszka, zwłaszcza zaś spuścizny Jana Pawła II, o. Maciej Zięba przekonująco kreśli obraz katolickiej nauki społecznej w fascynującym napięciu i dialogu z polityczną i ekonomiczną myślą liberalną. Poprzez szczególną pielęgnację sfer wolności i międzyludzkich więzi papieska wizja dokonuje pojednania światów, pomiędzy którymi sceptycy niesłusznie stawiają mur. Autor przekonuje, że istotą tego pojednania jest godność człowieka leżąca u podstaw chrześcijańskiej tożsamości.

Papieska ekonomia stanowi zmienioną i znacznie poszerzoną wersję książki Papieże i kapitalizm (Znak 1998), o której ks. Józef Tischner pisał, że „może odegrać istotną rolę w kształtowaniu nowych form zaangażowania katolików w życie polityczne”.

Broszurowa ze skrzydełkami

Format: 135 x 210

Liczba stron: 368

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2016-09-12

ISBN: 978-83-240-4314-9

Przeczytaj także

Chwila refleksji w Boże Narodzenie
Nadchodzące Święta to oprócz radości i możliwości spędzenia wolnych dni z bliskimi także czas na odrobinę refleksji i zgłębienie tajemnicy Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy kilka książek, które będą idealne na prezent pod choinkę.
>>> czytaj więcej
Myśl Jana Pawła II wobec wyzwań współczesnego świata
We wtorek 11 października zapraszamy do Wrocławia na dyskusję zatytułowaną „ Myśl Jana Pawła II wobec wyzwań współczesnego świata", w której wezmą udział nasi autorzy - biograf św. Jana Pawła II George Weigel i o. Maciej Zięba oraz Andrzej Grajewski.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.