Chwila refleksji w Boże Narodzenie
Nadchodzące Święta to oprócz radości i możliwości spędzenia wolnych dni z bliskimi także czas na odrobinę refleksji i zgłębienie tajemnicy Bożego Narodzenia. Przygotowaliśmy kilka książek, które będą idealne na prezent pod choinkę.
Idealna na Boże Narodzenie będzie książka ks. Józefa Naumowicza „Narodziny Bożego Narodzenia". Czy pierwsi chrześcijanie świętowali Boże Narodzenie? Dlaczego urodziny Jezusa obchodzimy akurat 25 grudnia? Czy ta data rzeczywiście ma pogańskie korzenie? Odpowiedzi na te i inne pytania mogą zaskoczyć. Ksiądz Józef Naumowicz, uznany specjalista zajmujący się wczesnym chrześcijaństwem, opowiada o narodzinach Bożego Narodzenia. Odwołując się do starożytnych tekstów źródłowych, wyjaśnia wszystkie nieporozumienia związane z jednymi z największych chrześcijańskich świąt.
Pięknym i wartościowym prezentem będzie także książka bp. Grzegorza Rysia „Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią Kościoła". Biskup Ryś patrzy na Kościół nie tylko z perspektywy kapłana. Obserwuje go również jako historyk. Dostrzega znaczenie wydarzeń, które ukształtowały wspólnotę wierzących. Jak sam przyznaje, zajmowanie się historią bardzo pomaga w byciu duszpasterzem.
Przedstawione w książce teksty powstawały przez ostatnie dwadzieścia cztery lata. Pokazują naukowe fascynacje i sposób myślenia biskupa historyka, jego wizję wydarzeń, które ukształtowały Kościół.
Święta to także czas na odpoczynek i wyciszenie. A gdyby tak zaszyć się gdzieś w ciszy, oczyścić umysł, pobyć chwilę offline? Tysiącletnie mury tynieckiego klasztoru to idealne miejsce na duchowe spa. Blisko natury, z dala od medialnego zgiełku, można wypić kawę z najbardziej wyluzowanym polskim mnichem. I porozmawiać o tym, co się naprawdę liczy. Sięgnijcie po „Slow life według ojca Leona" i przeczytajcie, o czym z ojcem Leonem Knabitem rozmawiali Anna Dymna, Cezik, Aśka Kołaczkowska czy Marcin Prokop. Z ojcem Leonem łączy ich jedno: w tym szalonym świecie nie dali się zwariować.
Fascynująca i wciągająca jest też książka „Ćwiczenia duszy, rozciąganie mózgu", w której prof. Jerzego Vetulaniego i ks. Grzegorza Strzelczyka. Co dzieje się z mózgiem w chwili śmierci? Czy wolna wola w ogóle istnieje? Może mistycy cierpieli na padaczkę? Jaki związek ma oczekiwanie szczęścia wiecznego z układem nagrody w mózgu? Czym jest miłość?
Jeden z najbardziej znanych polskich naukowców, prof. Vetulani, i jeden z najbardziej znanych polskich teologów, ks. Strzelczyk, w rozmowie pełnej anegdot i humoru, a zarazem prowadzonej na serio, odsłaniają przed czytelnikiem kulisy świata duchowego i tajniki biologii.
W sobotę wieczorem papież Franciszek poprowadzi uroczystą pasterkę w bazylice Świętego Piotra. W święta warto przeczytać książkę Elisabetty Piqué „Franciszek. Życie i rewolucja" - najbardziej intymną, a jednocześnie odważną książkę, jaką napisano o papieżu Franciszku. Autorka, dla której papież jest duchowym ojcem, dotyka najważniejszych momentów w życiu Franciszka. Mówi o jego niesamowitej charyzmie, ale nie stroni też od dokładnego opisu intryg, jakie państwowi i kościelni oficjele knuli za jego plecami w Argentynie i Watykanie. Nikt do tej pory nie powiedział jeszcze tyle o Franciszku i wielkiej rewolucji, jaką rozpoczął on w sercu Wiecznego Miasta.
Postacią, którą papież Franciszek często wspomina jest Matka Teresa z Kalkuty. Przeczytajcie książkę „Wezwani do miłosierdzia. Serca, by kochać - ręce, by służyć", która zawiera niepublikowane do tej pory listy świętej, pozwalające zrozumieć, skąd czerpała ona siły do pracy wśród najbiedniejszych z biednych, a także czym było dla niej miłosierdzie.
Osobom zainteresowanym Kościołem i ekonomią warto sprezentować książkę o. Macieja Zięby „Papieska ekonomia. Kościół - rynek - demokracja". Ukazuje ona Kościół katolicki jako jeden z najważniejszych autorytetów w kwestii demokracji i kapitalizmu. Opierając się na analizie encyklik społecznych kolejnych papieży od Leona XIII do Franciszka, zwłaszcza zaś spuścizny Jana Pawła II, o. Maciej Zięba przekonująco kreśli obraz katolickiej nauki społecznej w fascynującym napięciu i dialogu z polityczną i ekonomiczną myślą liberalną. Poprzez szczególną pielęgnację sfer wolności i międzyludzkich więzi papieska wizja dokonuje pojednania światów, pomiędzy którymi sceptycy niesłusznie stawiają mur.