Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Kamil Janicki

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

Oddane żony, manipulatorki, skandalistki

Maria wywołała skandal bez precedensu. Prezydent Polski poślubił młodszą o 28 lat kobietę. I to kogo! Żonę własnego adiutanta i sekretarkę swojej pierwszej małżonki, która zmarła zaledwie kilka miesięcy wcześniej!

Michalina w młodości własnoręcznie konstruowała bomby i dobrze wiedziała, czego oczekuje od życia. Gdy jej mąż odrzucił propozycję objęcia urzędu prezydenta, wystarczył jej jeden telefon. Natychmiast zmienił zdanie i potulnie zgodził się na wszystko.

Mąż rewolucjonista porzucał Marię na długie miesiące. Ona nie zamierzała przejmować się rolą pierwszej damy. Zawsze i każdemu mówiła prawdę prosto w oczy. Czy to jej scysja z adiutantem marszałka Piłsudskiego doprowadziła do zamachu stanu i rozlewu krwi?

Pierwsze damy II Rzeczpospolitej. To one uosabiały magię, czar i elegancję dwudziestolecia międzywojennego – Polski utraconej dla nas na zawsze.

Oprawa twarda

Format: 158x225

Liczba stron: 300

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2012-11-02

ISBN: 978-83-240-2201-4

Opracowanie graficzne: Paweł Panczakiewicz / PANCZAKIEWICZ ART.DESIGN

Przeczytaj także

W mrokach średniowiecza Polską rządziły kobiety
W czwartek 17 grudnia zapraszamy do Krakowa na spotkanie z Kamilem Janickim i rozmowę o jego najnowszej książce „Żelazne damy".
>>> czytaj więcej
Spotkanie z autorem "Żelaznych dam"
W środę 2 grudnia zapraszamy do krakowskiej księgarni Matras na spotkanie z Kamilem Janickim i rozmowę o jego najnowszej książce „Żelazne damy".
>>> czytaj więcej
Książka historyczna nie musi być nudna!
Zapraszamy na konferencję „Książka historyczna nie musi być nudna!", podczas której zostanie ogłoszony konkurs pod tym samym hasłem. Wśród gości: Anna Herbich (Dziewczyny z Powstania) i Kamil Janicki (Pierwsze Damy II RP). Do zobaczenia 11 czerwca w Warszawie!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

 

Postać Ignacego Mościckiego - poważna, wręcz pomnikowa, potwierdzała niejako majestat Rzeczypospolitej. Zanim jednak Mościcki został trzecim prezydentem, miał niezwykle interesującą młodość, która wcale nie wskazywała, że może wspiąć się tak wysoko („Ignacy Mościcki. Zamachowiec-samobójca i życiowy nieudacznik?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Nerwy ze stali, maniacki upór i niezachwiana wiara w większą sprawę. W 1922 roku Maria zostanie pierwszą damą. Ale już w młodości udowodniła, że potrafi wziąć na siebie znacznie więcej, niż tylko salonowe obowiązki. Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Ciekawostki historyczne

Jeszcze nie tak dawno była jedną z najbliższych przyjaciółek Józefa Piłsudskiego. Teraz, mimo woli, stanęli po dwóch stronach barykady. Czy to ich prywatny spór sprawił, że w maju 1926 roku życie straciło prawie 400 osób, a polski eksperyment z demokracją odszedł do historii? Więcej --> Ciekawostki historyczne.

Recenzje

Przywracając pamięć
45 34
„Historia obeszła się z nimi bez skrupułów, zupełnie o nich zapominając. O Marii Wojciechowskiej nie pamiętają nawet encyklopedie. Michalina Mościcka to bohaterka sztywnych i zdawkowych biogramów, a Maria Mościcka - co najwyżej plotkarskich artykułów. Każda zasługuje na więcej. Ta książka ma na celu przywrócenie ich sylwetek do życia" (str. 15). Kamil Janicki swoje zadanie wykonał w stu procentach.
>>> czytaj więcej
Uczennica przerosła Mistrza
95 45
"Lata dwudzieste, lata trzydzieste
Wrócą piosenką, sukni szelestem
Błękitnym cieniem nad talią kart
I śmiechem który kwitował żart

Lata dwudzieste, lata trzydzieste,
Kiedyś dla wzruszeń będą pretekstem
Zapachem dawno już zwiędłych bzów
Poezją skrytą wśród zwykłych słów".

Słowa piosenki z filmu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste" jako pierwsze pojawiły się w mojej głowie, gdy spojrzałam na okładkę książki Kamila Janickiego „Pierwsze damy II RP". Bo z czym innym może się nam kojarzyć funkcja żony prezydenta? Z działalnością charytatywną, bywaniem w towarzystwie, a co za tym idzie, balami, pięknymi sukniami, fikuśnymi fryzurami, blaskiem, świetnością i całym tym entouragem. Tymczasem życie w międzywojennej Polsce, nawet dla pierwszej damy nie było takie różowe.


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.