Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Powiedzmy, Gantenbein...

Max Frisch

Powiedzmy, Gantenbein...

Tłumaczenie: Jacek Frühling

Gantenbein i Enderlin - powiedzmy, że to jedna osoba.
Przypuśćmy, że Gantenbein postanowił żyć jako ślepiec.
Wyobraźmy sobie, że Lila go zdradza.
Załóżmy, że Enderlin dowiedział się o śmiertelnej chorobie...

Powieść Maksa Frischa jest misternie skonstruowanym eksperymentem fabularnym, błyskotliwym studium tożsamości współczesnego człowieka. Prowadząc nas przez kolejne możliwe warianty rzeczywistości, historia Gantenbeina i jego kolejnych wcieleń zmusza do zadawania pytań o to, kim jesteśmy i kim moglibyśmy być. Przypadki, niedopowiedzenia i drobne codzienne decyzje składają się na wzorzec naszego życia.
Różne wątki łączy postać Gantenbeina - człowieka, który postanowił udawać ślepotę. Gdy przebywa za zasłoną czarnych okularów, nieświadomi oszustwa ludzie zdejmują przed nim maski i odsłaniają prywatne kulisy teatru życia codziennego.


„Człowiek doświadczył czegoś, teraz szuka do tego historii - wydaje się, że nie można żyć z doświadczeniem, które nie ma swojej historii; czasami wyobrażałem sobie, że ktoś inny ma właśnie dokładną historię mego doświadczenia...”
(fragment powieści)

Oprawa miękka

Format: 136 x 205 mm

Liczba stron: 336

Data pierwszego wydania: 2008-04-04

ISBN: 978-83-240-0975-6

Opracowanie graficzne: Marta Blachura

Tłumaczenie: Jacek Frühling

Recenzje

„Powiedzmy, że nie jestem sobą, tylko…”
66 22
„Powiedzmy, Gantenbein..." Maxa Frischa należy do kręgu tej literatury, której nie czyta się dla przeżycia katharsis dzięki wciągającej i zaskakującej fabule, wartkiej narracji, nieoczekiwanemu zakończeniu, ale lekturę tego typu prozy podejmuje się dla oczyszczenia, jakie dokonuje się dzięki metafizyce, nietuzinkowości i głębi proponowanych przez Autora rozważań.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.