Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Norman Davies

Powstanie '44

Tłumaczenie:

Davies umieścił historię Powstania na obszernym tle zdarzeń od 1939 do 1956 roku, rozszerzając narrację do czasów współczesnych.

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń drugiej wojny światowej, w którym ogniskują się historyczne konflikty tamtego czasu. Chociaż z różnych powodów na Zachodzie i na Wschodzie starano się o Powstaniu zapomnieć - jego skutki były trwałe, a jego echa brzmią po dzień dzisiejszy. Historyczne znaczenie Powstania w związku z siłami działającymi w obrębie antyhitlerowskiej koalicji lepiej widać dziś, z perspektywy czasu.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 150x235

Liczba stron: 960

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 2004-07-28

ISBN: 978-83-240-3017-0

Tytuł oryginalny: Rising '44. The battle for Warsaw

Tłumaczenie:

Materiały o książce

Norman Davies o swojej książce

„Decyzję o stworzeniu głębszego studium o Powstaniu podjąłem dopiero pod sam koniec lat dziewięćdziesiątych. Wyglądało bowiem na to, że - mimo dziesięciolecia, które minęło od upadku komunizmu - nikt nie kwapi się, aby przedstawić nową wizję Powstania w jego szerszym kontekście. Dostępnych było wiele nowych materiałów, pamiętników i dokumentów; zniknęły też dawniejsze ograniczenia. A mimo to nie pracowano nad żadną nową ogólną syntezą. Ostatecznie zdecydowałem że podstawowe pytanie, jakie należy postawić, brzmi nie »dlaczego powstańcy nie zdołali osiągnąć swoich celów?«, lecz »dlaczego w ciągu dwóch miesięcy wahań i deliberacji zwycięscy alianci nie zorganizowali pomocy?«”.

O książce w internecie

Recenzje

Kolejne wielkie dzieło profesora Daviesa
122 56
Pokazując historię polskiej walki o wolność w szerokim kontekście historii Europy, Davies przywraca Polsce należne jej miejsce w świadomości ludzi na całym świecie. Nie da się zrozumieć historii świata bez historii Polski i vice versa. Powstanie Warszawskie zasługuje, by zarówno w Polsce, jak i poza nią móc opowiadać o nim w sposób pozbawiony górnolotnych frazesów i nacjonalistycznych naleciałości.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.