Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Jerzy Nowosielski, Zbigniew Podgórzec

Rozmowy z Jerzym Nowosielskim

Wokół ikony – Mój Chrystus – Mój Judasz

Książka jest zapisem spotkań z niezwykłą osobowością – Jerzym Nowosielskim, wybitnym malarzem, autorem wielu ikon i sakralnych polichromii, a także myślicielem i prawosławnym teologiem.

Tematem rozmów, które Zbigniew Podgórzec prowadził z nim przez niemal ćwierć wieku, są „sprawy święte”: Bóg, Kościół i sztuka, ale i człowiek oraz cały świat – widziany zawsze wobec Wieczności.

Na tom składają się dwie klasyczne już i legendarne książki – „Wokół ikony” oraz „Mój Chrystus” – uzupełnione o niepublikowane wcześniej rozmowy zebrane w części zatytułowanej „Mój Judasz”.

Oprawa miękka

Format: B5 (165x235)

Liczba stron: 448

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-02-03

ISBN: 978-83-240-2879-5

opracowanie i wstęp Krystyny Czerni

Materiały o książce

ks. Wacław Hryniewicz OMI

Ogromnie cenię w myśleniu Nowosielskiego szerokość spojrzenia. On rzeczywiście myśli, spoglądając na boki, na wszystkie strony. […] W sumie – człowiek wielu światów duchowych, człowiek niejednego pogranicza, czasem nie pozbawiony sprzeczności, drastyczny w swoich sądach, mający swoje awersje i upodobania. Takie oblicze niezwykle wrażliwego artysty i myśliciela zarysowują rozmowy Podgórca z Jerzym Nowosielskim.

Roman Mazurkiewicz

Nowosielski jest duchowym spadkobiercą proroków, natchnionych charyzmatyków sprzeciwiających się zastanej rzeczywistości empirycznej, upadłej i beznadziejnej, występujących przeciw wizji religii jako hermetycznie zamkniętego systemu. Postrzegany często przez tzw. lud Boży jako dziwak czy wręcz heretyk – niepokoi, drażni naszą mentalność poprawnie letnich chrześcijan.

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.