Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Małgorzata Niezabitowska

Składana wanna

Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację

Opowieść o pięciu rodach, przodkach Małgorzaty Niezabitowskiej, to epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, gwałtownych namiętności oraz anegdot i wzruszeń, jakich próżno szukać w wielu powieściach. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość pokazuje, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja. 

W "Składanej wannie" najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Głęboka znajomość historii pomaga autorce stworzyć opowieść pełną humoru i autoironicznego dystansu. Wielcy bohaterowie występują tu obok „zwykłych niezwykłych” ludzi, bo - jak mówi autorka - miała to szczęście, że przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki.

Choć Niezabitowska zaczyna od opisu pradziadka Edmunda, „damskiego Kuby Rozpruwcza” i „pożeracza serc”, to w książce istotną rolę odgrywają kobiety: kurierka powstania styczniowego, mieszczanka przeradzająca się w rolniczkę czy porzucona przez męża matka ośmiorga dzieci, która przechodzi duchową przemianę. Toteż niejedna czytelniczka odkryje, że dylematy, problemy i uczucia tych, wydawałoby się, odległych postaci są jej bardzo bliskie. Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację, a w przeszłości odnajduje rzeczy zaskakująco dla nas aktualne.

Data pierwszego wydania: 2010-06-28

Przeczytaj także

Kresy i miłość. To rezonuje
O książce "Światłość i mrok" Karinie Caban opowiada Małgorzata Niezabitowska
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Małgorzata Niezabitowska o swojej książce ”Składana wanna”

Anna Nehrebecka czyta ”Składaną wannę”

Recenzje

Losy splątane z Wielką Historią
72 36
Najpierw były fragmenty czytane w „Bluszczu" Nie ukrywam, że zaciekawiły mnie, zaintrygowały, by kupić wydaną w całości sagę o dość intrygującym tytule „Składana wanna". Jest to opowieść o splątanych ze sobą losach pięciu rodów, których przedstawiciele byli przodkami autorki, Małgorzaty Niezabitowskiej.
>>> czytaj więcej
Podróż przez epoki
96 32
Wspaniała, długo oczekiwana i naprawdę wartościowa książka. Niesamowite losy i historie z życia członków rodu Małgorzaty Niezabitowskiej, jej przodków i krewnych, które doskonale, a jednocześnie subtelnie, przeplatają się z najważniejszymi wydarzeniami epok
>>> czytaj więcej
Imponująca saga
72 35
Modę na kroniki rodzinne zapoczątkowała prawie dekadę temu Joanna Olczak-Ronikier, wydając w krakowskim Znaku „W ogrodzie pamięci". Warto cofnąć się pamięcią do tego tomu, bowiem to świetny przykład tego, jak powinna wyglądać tego typu literatura: prócz wątków genealogicznych w książce znalazły się anegdoty, niezwykłe biografie, ciekawostki spoza oficjalnych rodzinnych przekazów. A ponadto historyczny pejzaż, który sprawia, że rodowe legendy znalazły swoje umocowanie w konkretnym miejscu i czasie.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.