Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Roger Moorhouse

Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

Uczeń Normana Daviesa o wojnie widzianej oczami mieszkańców Berlina

Kiedy wybuchła II wojna światowa, Göring obiecał mieszkańcom Berlina, że na stolicę tysiącletniej Rzeszy nie spadnie ani jedna bomba. Wkrótce jednak alianckie bombowce pojawiły się nad miastem. Karta wojny odwróciła się. Nieubłaganie zbliżała się totalna zagłada - front wschodni. 

Mieszkańcy Berlina dalej wiedli swoje zwykłe życie. Borykali się z przedziwnymi problemami. Zaciemnienie to nie tylko codzienne drobne utrapienia (jak przy zgaszonych wszystkich światłach nie wpaść pod samochód?), ale też doskonała zasłona dla bezkarnie grasującego seryjnego mordercy. Nieprzyjemną konieczność spędzania długich godzin w schronach i piwnicach dzieciom osładzały gry planszowe, a dorosłym liczne romanse. Donosicieli było tak dużo, że gestapo odsyłało „życzliwych” z kwitkiem, ale zarazem tylko w Berlinie tajna policja nie poradziła sobie z antyhitlerowskim ruchem oporu. 

Niesamowitą historię życia w stolicy Hitlera pasjonująco spisał Roger Moorhouse, który zadebiutował napisaną wraz z Normanem Daviesem historią Wrocławia. Niedawno dał się poznać także jako autor bestsellerowego Polowania na Hitlera.

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 150x235

Liczba stron: 536

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-10-17

ISBN: 978-83-240-1859-8

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Tytuł oryginalny: Berlin at War

Tłumaczenie: Jan Wąsiński

Przeczytaj także

Były dwa czarne charaktery: Hitler i Stalin - dwa diabły, które uknuły wybuch wojny w 1939
Przeczytajcie wywiad z Rogerem Moorhousem, brytyjskim historykiem, uczniem i współpracownikiem Normana Daviesa, prywatnie, jak sam przyznaje, polonofilem.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Antony Beevor, autor bestsellera

”Stolica Hitlera jest doskonale opracowaną i świetnie skomponowaną opowieścią, drobiazgowo odtwarzającą lata nazistowskiej arogancji, ucisku i korupcji, które znalazły swój koniec we wszechogarniającej destrukcji i ludzkim cierpieniu”.

Ciekawostki historyczne

Największym postrachem Żydów ukrywających się przed Niemcami podczas II wojny światowej byli ludzie, którzy w zamian za pieniądze zajmowali się ich tropieniem i wydawaniem na pewną śmierć. W Berlinie najbardziej osławionym Greiferem („łapaczem”) wcale nie był fanatyczny nazista ani nawet Niemiec, lecz… Żydówka – Stella Kübler („Wydała na śmierć setki Żydów. Wzięła za to pieniądze. Sama była Żydówką”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Wraz z niemieckim atakiem na Polskę 1 września 1939 r. w stolicy Trzeciej Rzeszy wprowadzono całkowite nocne zaciemnienie miasta. Zarządzenie miało uchronić Berlin przed skutkami nocnych nalotów, ale spowodowało więcej szkód niż pożytku. Lawinowo wzrosła liczba śmiertelnych wypadków drogowych i kolejowych. Egipskie ciemności stały się też prawdziwym rajem dla przestępców („Seryjny morderca w nazistowskim Berlinie”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Od pierwszych godzin desantu w Normandii, Caen było ważnym strategicznie punktem na drodze do wyzwolenia Francji. Niestety, na nieszczęście dla aliantów, atakiem na miasto kierował dowódca 21. Grupy Armii gen. Bernard Law Montgomery. Pyszałkowaty, zawsze przekonany o swojej racji i… nieudolny („50 tysięcy ofiar. Poroniony plan generała Montgomery’ego”). Zobacz więcej >>

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.