Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli

Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje.

To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

Oprawa twarda

Format: 124x195

Liczba stron: 192

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2014-10-06

ISBN: 978-83-240-2625-8

Przeczytaj także

Spotkanie z redaktorem
Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na nowy cykl spotkań, stworzony specjalnie dla amatorów pisarstwa. Gośćmi będą redaktorzy mainstreamowych wydawnictw, którzy nie tylko wiedzą wszystko o rynku wydawniczym w Polsce, ale też często go kształtują. Pierwsze spotkanie z cyklu będzie dotyczyć literatury pięknej, a gościem Marii Kuli - prowadzącej spotkanie - będzie Agata Pieniążek, redaktorka nabywająca polską prozę w wydawnictwie Znak Literanova.
>>> czytaj więcej
„Szum" Magdaleny Tulli w finale Nike 2015!
Najnowsza książka Magdaleny Tulli znalazła się w ścisłym finale nagrody literackiej Nike. „Szum" to najodważniejsza, najbardziej osobista książka autorki „Włoskich szpilek".
>>> czytaj więcej
„Szum” już wkrótce po angielsku
Prawa do anglojęzycznego wydania powieści Magdaleny Tulli zostały sprzedane.
>>> czytaj więcej
Nominacja dla „Szumu”
Powieść Magdaleny Tulli powalczy o Nagrodę Literacką m.st. Warszawy.
>>> czytaj więcej
Nasi Autorzy wśród nominowanych
Jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus" ogłosiło listę ksiązek zakwalifikowanych do tegorocznego konkursu.
>>> czytaj więcej
Książki Znaku na „Afiszu”
Tygodnik „Polityka" opublikował listę najważniejszych książek tego roku. Przeczytaj, za co je doceniono.
>>> czytaj więcej
Posłuchaj „Szumu” Magdaleny Tulli
Fragmenty powieści w interpretacji Marii Peszek będą emitowane w ramach cyklu „Powieść w Trójce" od 24 listopada do 5 grudnia o 11.50.
>>> czytaj więcej
ZNAK(omite) stoisko C30!
Zapraszamy na Krakowskie Targi Książki. W piątek 24 października będziemy gościć Andrzeja Maleszkę, Jerzy Illga i Magdalenę Tulli. Czekamy na Państwa!
>>> czytaj więcej
Krytycy zachwyceni książką Magdaleny Tulli

Premiera powieści Szum już 9 października. Zapraszamy do księgarń!


>>> czytaj więcej
„Szum” daje otuchę
W październiku ukaże się najodważniejsza i najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Więcej o książce przeczytasz w najnowszym tygodniku „Newsweek".
>>> czytaj więcej
Trzy nominacje do Nagrody Literackiej Nike dla książek Znaku!
Magdalena Tulli za „Szum", Sylwia Chutnik za „W krainie czarów" (obie książki wydane w serii PROZA.PL) oraz Łukasz Jarosz za tomik poezji "Świat fizyczny" otrzymali nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2015!
>>> czytaj więcej
Długie kolejki po autografy
Podczas Big Book Festival sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.
>>> czytaj więcej
Szejnert, Tulli, Grzebałkowska w Sopocie!
Rusza Festiwal „Literacki Sopot". Podczas imprezy będziecie się mogli spotkać m.in. z autorami Znaku!
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Marek Zaleski

Nasze dzieciństwo jest pełne historii, o których trudno opowiedzieć nawet po latach. Szum to jedna z tych opowieści, a sposób w jaki przedstawia ją Tulli, każe myśleć o literaturze jako o lekarstwie, lepszym od wszystkich, które kiedyś nam kazali łykać.

Recenzje

Szum
47 33
Poprzez pierwsze powieści nie udawało jej się nawiązać kontaktu z czytelnikami. Im bardziej pisała o sobie, tym porozumienie stawało się lepsze. Po „Włoskich szpilkach" powstała głęboko autobiograficzna powieść „Szum", której bohaterka chwyta za serce dziecięcą szczerością i dojrzałą pamięcią. Stara się opowiedzieć o tym, jak udało jej się wypracować szacunek do samej siebie i określić swoją tożsamość, zrozumieć poranioną matkę i - przerywając błędne koło wypierania trudnych przeżyć - ocalić własne dzieci. Najbardziej dojmujące przeżycia dzieciństwa przefiltrował czas, pozwalając ubrać przeszłość w stonowane obrazy - malowane smutkiem, ale nie goryczą. Składają się one na piękny literacki obraz dorastania do zrozumienia i przebaczenia.
>>> czytaj więcej
W poszukiwaniu drogi do siebie samego
37 44
Jesteśmy. Uczymy się stawiać pierwsze kroki wpatrzeni jak w obraz w naszych rodziców, w nasze centrum wszechświata. Nasze serce jest miłością, nasza dusza jest nią przepełniona po brzegi. Czasem zderzamy się jednak ze ścianą, której nie rozumiemy i nie umiemy pojąć. Bardziej to czujemy niż wiemy, że jest to brak akceptacji, której do życia potrzeba nam jak powietrza.

Wzrastamy mając poczucie, że jesteśmy inni i nie pasujemy do nikogo, to wyobcowanie jest stale obecne.

Magdalena Tulli podejmuje się próby odpowiedzi dlaczego. Opisując losy upartej dziewczynki, która nie chce i nie potrafi być idealnym dzieckiem, zmierza niepostrzeżenie ku ogólnoludzkiemu wymiarowi egzystencji. Postacie dawno już nieistniejące, usunięte poza margines życia bohaterki przez śmierć, spotykają się ni to na jawie, ni we śnie, by wreszcie wszystko zostało powiedziane, nawet wbrew ich woli. Jak w "Umarłej klasie" Tadeusza Kantora siadają w ławkach na rozprawie i próbują usprawiedliwiać swoje błędy, porażki, przypadki i niezawinione krzywdy. Robią to, bo każda z nich rozpaczliwie próbuje zrzucić z siebie ciężar niezałatwionych spraw, które jak wirus ciągną się za nimi w zaświaty, a czasem przez powietrze przenoszą się z pokolenia na pokolenie. I tylko zmierzenie się z nimi twarzą w twarz pozwoli wybaczyć. Pod jednym warunkiem: że się przestanie być ofiarą.

Książka bardzo dla mnie ważna, niezwykle istotna, głęboka. Uczta dla ducha i kłębowisko niełatwych myśli.


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.