Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

W ogrodzie pamięci

Joanna Olczak-Ronikier

W ogrodzie pamięci

Historia rodzinna z Historią w tle
Książka W ogrodzie pamięci otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2002 oraz nagrodę Premio Acerbi 2011

Bohaterami tej „prywatnej” historii z Historią w tle są najbliżsi krewni autorki: babka, rodzeństwo babki, ciotki, wujowie i kuzyni. Zasymilowani Żydzi – polscy inteligenci. Pracowici pozytywiści, którzy za swoje główne zadanie uznali służbę narodowi. Romantyczni szaleńcy, którzy uwierzyli, że można dźwignąć z posad bryłę świata. Jedni i drudzy znaleźli się później w diabelskich trybach totalitaryzmów: komunistycznego i hitlerowskiego.

Tak wnikliwie narysowanych, plastycznych postaci nie znajdziesz dziś, Drogi Czytelniku, w żadnej współczesnej powieści. Najbardziej utalentowany scenarzysta nie stworzyłby równie zaskakujących sytuacji. Tylko życie tak dramatycznie układa i splata ludzkie losy.

Joanna Olczak-Ronikier miała niezwykłą rodzinę. I szczęście, bo jej rodzina pozostawiła mnóstwo przekazów historycznych, notatek, ustnych relacji. Autorka scenariusza serialu teatralnego i filmowego Z biegiem lat, z biegiem dni oraz bestsellerów Piwnica pod Baranami i Piotr dzięki zachowanym źródłom i własnemu talentowi narracyjnemu stworzyła opowieść niezwykłą. Wyłania się z niej cały nasz szalony XX wiek, pełen wielkich iluzji i najgłębszych klęsk.
A także nadziei, jaką niesie pamięć ocalona.
Andrzej Wajda

Książka W ogrodzie pamięci otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2002 oraz nagrodę Premio Acerbi 2011. Została przetłumaczona na angielski, włoski, niemiecki, francuski, hebrajski, szwedzki, rosyjski, serbski i niderlandzki. W Polsce stała się bestsellerem, kupiło ją już ponad 50 tysięcy czytelników.

Oprawa miękka

Format: 155x225 mm

Liczba stron: 360

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2002-01-08

ISBN: 83-240-0255-3

Opracowanie graficzne: Witold Siemaszkiewicz

Przeczytaj także

"Wtedy" i "Dom z witrażem" nominowane do Nike
Dwie książki Znaku „Wtedy. O powojennym Krakowie" Joanny Olczak-Ronikier i „Dom z witrażem" Żanny Słoniowskiej zostały nominowane do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Nike.
>>> czytaj więcej
Dorwać Mistrza: Joanna Olczak-Ronikier
W piątek 11 grudnia zapraszamy do Krakowa na 18. spotkanie z cyklu Dorwać Mistrza, którego bohaterką będzie Joanna Olczak-Ronikier, autorka „Wtedy. O powojennym Krakowie", laureatka nagrody Nike za książkę „W ogrodzie pamięci".
>>> czytaj więcej
Joanna Olczak-Ronikier tegoroczną laureatką Nagrody Miasta Krakowa
24 listopada prezydent Jacek Majchrowski podczas uroczystości w Sali Obrad Rady Miasta wręczył Nagrody Miasta Krakowa. Laureatką nagrody w dziedzinie kultura i sztuka została wybitna pisarka, scenarzystka i współzałożycielka Piwnicy Pod Baranami, Joanna Olczak-Ronikier.
>>> czytaj więcej
Poruszająca opowieść laureatki Nagrody Literackiej Nike o życiu tuż po wojnie
„Wtedy. O powojennym Krakowie" pokazuje świat tuż po II wojnie światowej. Rok 1945 i lata późniejsze widziane oczami małej dziewczynki, która po koszmarze wojny odzyskuje prawo do bycia dzieckiem. Jej spojrzenie dziś uzupełniają dokumenty pieczołowicie przechowywane przez jej matkę i babkę.
>>> czytaj więcej

Recenzje

Intymna opowieść
93 51
Jaki jest przepis na ciekawą, poruszającą i pozostającą w pamięci książkę biograficzną dotyczącą losów rodziny? Czym musi charakteryzować się taka biografia, by podbić serca czytelników i kapituły nagrody Nike (Nike 2002)? Autorka "W ogrodzie pamięci" świadomie bądź nieświadomie dotarła do odpowiedzi na te pytania tworząc literaturę najwyższej próby, napisaną pięknym językiem, zajmującą od pierwszej do ostatniej strony, pozostawiającą po sobie ślad w pamięci czytelnika oraz niedosyt, gdy się odwraca ostatnią stronę.
>>> czytaj więcej
Pamiętajmy o ogrodach!
95 47
Przekrój zdarzeń przez dwa wieki, różnorodność sylwetek bohaterów i zmienność przestrzeni... Lekko odstraszające nagromadzenie dat i faktów historycznych. Niezamierzony efekt - powieść Joanny Olczak-Ronikier jako nietypowy podręcznik historii. Pisarka kreśląc swą rodzinną sagę, przedstawia koleje życia żydowskiej inteligencji polskiej na tle burzliwych wydarzeń historycznych XIX i XX wieku.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.