Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Matthew Brzezinski

Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie

Tłumaczenie: Anna Sak

”Panie prezydencie, czy jako polityk, w którego wiedzy wojskowej i umiejętnościach przywódczych Amerykanie pokładają tak wielkie zaufanie, nie obawia się pan, że nasz kraj stanął w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa?”
Takie pytanie usłyszał prezydent Dwight Eisenhower, gdy do publicznej wiadomości przedostała się informacja, że 4 października 1957 Rosjanie wystrzelili Sputnika. Amerykanów ogarnęła histeria: kiedy stacje radiowe podawały godzinę przelotu pierwszego sztucznego satelity, mieszkańcy całych dzielnic wpatrywali się w niebo, aby dostrzec jego złowrogi blask. Niektórzy twierdzili, że pod wpływem Sputnika samoczynnie otwierały się drzwi przydomowych garaży, a poważny „The Washington Post” spekulował, iż odpowiedzialne są za to komunikaty wysyłane przez urządzenie do radzieckich szpiegów. Wystrzelona w kosmos mała wypolerowana metalowa kula rozpoczęła nowy rozdział nie tylko zimnej wojny, ale i dziejów ludzkości: wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie.
Matthew Brzezinski w brawurowo napisanej książce wprowadza nas w kulisy wydarzeń, które wiążą się z prowadzoną na nieziemską skalę rywalizacją. W niemal filmowy - porównywany przez amerykańskich recenzentów nawet do Ojca chrzestnego - sposób autor prowadzi nas od tajnych gabinetów Kremla i Białego Domu poprzez laboratoria naukowców i kosmiczne przestworza do mieszkań zwykłych Amerykanów i Rosjan, których świat bezpowrotnie zmienił się w chwili pojawienia się na niebie Sputnika. Na podstawie nowych źródeł kreśli niezwykłą opowieść, której bohaterami są światowi przywódcy, byli więźniowie gułagów, szefowie korporacji i rehabilitowani naziści. Polityczne ambicje splatają się tu z pracą naukowców w dramatyczną opowieść o zimnej wojnie i otwarciu dla ludzkości bezmiaru przestrzeni kosmicznej. Wschód czerwonego księżyca to rzadki przykład literatury faktu, którą można czytać zarówno jako znakomitą książkę historyczną, jak i niczym thriller czy powieść science fiction.  W swojej żywiołowej narracji o kosmicznym wyścigu supermocarstw [Brzezinski] opowiada historię decyzji podejmowanych przez Amerykanów i Rosjan z niezwykłym dramatyzmem i w niemal filmowy sposób.„The New York Times Book Review”  Fascynujące i bardzo odkrywcze... Opowieść pełna dramatyzmu i przykuwająca uwagę.„The Philadelphia Inquier”  Stwierdzenie, że pisarstwo [Brzezinskiego] jest filmowo obrazowe, to za mało powiedziane. Czyta się to czasami nie jak literaturę faktu, ale bardziej jak filmowy scenariusz... Kiedy Brzezinski dociera do sedna opowieści, można przysiąc, że mógł to napisać Francis Ford Coppola... „The Washington Post” Przeczytaj recenzję na portalu konfliky.pl   

Oprawa twarda z obwolutą

Format: 158x225

Liczba stron: 360

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2009-03-02

ISBN: 978-83-240-1144-5

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Tytuł oryginalny: Red Moon Rising

Tłumaczenie: Anna Sak

Recenzje

Jak podbijano kosmos
83 39
Dziś na progu XXI wieku trudno wyobrazić sobie świat bez satelitów krążących po ziemskiej orbicie. Jeszcze bardziej może dziwić fakt, że pierwszy tego typu obiekt został wysłany zaledwie 54 lata temu. Jednak najciekawsze w historii podboju kosmosu przez człowieka są kulisy tych wielkich wydarzeń, które nierzadko były efektem kierowania się niskimi pobudkami. Tak było np. ze Sputnikiem o czym możemy przekonać się sięgając po książkę Matthew Brzezinski'ego „Wschód czerwonego księżyca".
>>> czytaj więcej
Walka o kosmos
77 43
Recenzja książki: Matthew Brzezinski, "Wschód czerwonego księżyca. Wyścig supermocarstw o dominację w kosmosie"

Opowieść zaczyna się od opisu ataku niemieckiej rakiety V-2na Londyn 8 września 1944 r. Nieprzypadkowo, bowiem to właśnie z niemieckich doświadczeń Amerykanie i Rosjanie czerpali pełnymi garściami. To co specjalne ekipy znalazły na terenie okupowanych Niemiec, wywieziono za ocean i do Związku Radzieckiego, podobnie jak i tych, którzy pracowali przy niemieckim programie rakietowym.


>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.