Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Wyzwanie/ Szczeniaki

Mario Vargas Llosa

Wyzwanie/ Szczeniaki

Tłumaczenie: Carlos Marrodan Casas , Andrzej Nowak

Czym jest honor dla macho? Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz

Bohaterowie Vargasa Llosy żyją w świecie, który jest wyzwaniem rzuconym życiu, przeznaczeniu i społeczeństwu. Każda niewinna sytuacja staje się niebezpieczną grą, w której przegrana oznacza utratę wszystkiego i tylko zwycięstwo zapewnia przetrwanie.

Wyzwanie i Szczeniaki to też wyzwanie rzucone czytelnikowi, który musi odnaleźć się w małej formie, mistrzowsko poprowadzonej przez Vargasa Llosę. Obie historie są arcydziełami sztuki pisarskiej. Głównym motywem opowiadań jest przemoc. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich mogą w pełni usatysfakcjonować mężczyznę. A jeśli znajdzie się coś, co zachwieje status quo, należy natychmiast podjąć walkę. 

W obu tekstach Llosa odmalowuje problem machismo, pokazuje, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej, podkreśla imperatywy - honor, kobieta, opinia - uwypuklając często ich irracjonalność i bezsensowność, ale bez ostatecznego potępienia.
W SzczeniakachWyzwanie jest debiutem prozatorskim Noblisty. 

Szukasz pomysłu na prezent? Zobacz nasze nasze literackie gadżety:

Zobacz jak je otrzymać


Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 144

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania: 2011-02-21

ISBN: 978-83-240-1394-4

Opracowanie graficzne: Katarzyna Borkowska

Tytuł oryginalny: Los Jefes / Los Cachorros

Tłumaczenie: Carlos Marrodan Casas , Andrzej Nowak

Materiały o książce

opinia z bloga

Wyzwanie i Szczeniaki są pierwszymi kieliszkami peruwiańskiej wódki, które należy wypić „na raz”, by móc z większą przyjemnością otwierać kolejne butelki z etykietą: Mario Vargas Llosa.

Recenzje

Ach, ta męskość!
55 32
Mario Vargas Llosa rzucił na głęboką wodę czytelników jego prozatorskiego debiutu. Dynamiczność wydarzeń, ich jednowątkowość w części Wyzwanie i krótkość formy opowiadań nie pozwala na długie refleksje i prowadzenie czytelnika za rączkę wśród porywczych bohaterów. Czułam się wrzucona znienacka do nowego, męskiego środowiska.
>>> czytaj więcej
Opowiadania o honorze
86 38
Każda książka musi mieć jakiś początek. Ale czy ten początek zawsze ma być momentem jeszcze przed zawiązaniem właściwej akcji? Przecież życie bohaterów toczy się zarówno przed, jak i po wydarzeniach, które poznajemy. Widzimy zawsze tylko wyrywek.
>>> czytaj więcej
Jak dorastają młodzi chłopcy...
77 36
Zbiór opowiadań zeszłorocznego Noblisty, Mario Vargasa Llosa, choć w Polsce wydane w 2011 roku stanowią pierwsze pisarskie kroki Peruwiańczyka. Biorąc pod uwagę właśnie ten fakt, powinniśmy sięgnąć do biografii autora. To tam znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego Llosa postanowił napisać opowiadanie o machismo (określenie pochodzi od hiszpańskiego słowa macho, czyli samiec, oznacza postawę mężczyzn zakorzenioną głównie w krajach latynoskich, podkreślającą znaczenie męskiej dumy, honoru a także przewagę nad kobietami).
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.