Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Lepiej. Zapiski chirurga o efektywności medycyny

Nie tylko w poczekalni do lekarza

Książka „Lepiej. Zapiski chirurga o efektywności medycyny" to pozycja nie tylko dla fascynatów tejże. Każdy, kto lubi dowiedzieć się czegoś ciekawego i nowego, powinien sięgnąć po tę książkę z przyjemnością. Mamy okazję nie tylko poznać tajniki pracy lekarzy, a także poczytać o tym, jak medycyna zmieniała się przez lata. Dowiemy się z niej również jak małe pomysły - takie jak wprowadzenie skali Apgar, cesarskie cięcie czy mycie rąk - wpłynęły pozytywnie na jej rozwój.
Zadziwiające jest, jak proste mechanizmy i czynności (np. mycie rąk) mogły skutecznie wpływać na efektywność medycyny. A jeszcze bardziej dziwi, jak trudno było je wprowadzić! A wydawałoby się, że to nic prostszego - myć ręce po kontakcie z każdym pacjentem. Autor przybliża nam też świat lekarzy - m.in. ich zarobki, opisuje procesy sądowe dotyczące zaniedbań w sztuce lekarskiej czy historie lekarzy, którzy zgodzili się uczestniczyć w egzekucjach. Opisy nie są jednostronne, przedstawione są opinie i historie różnych lekarzy.
Autor zwraca też uwagę na to, że „maszyny stały się symbolem nowoczesnej medycyny, ale świadczą o niezrozumieniu, na czym polega sukces jej stosowania". I ma w stu procentach rację! Książka - mimo że dotyczy w pewnym sensie wiedzy fachowej - napisana jest w sposób przystępny. Świetnie się ją czyta. Nie tylko w poczekalni do lekarza ;)

Recenzent: Agnieszka Leśniewska

Atul Gawande

Lepiej. Zapiski chirurga o efektywności medycyny

Tłumaczenie: Kamila Sławińska, Robert Sławiński

LEPIEJ patrzeć lekarzom na ręce. Lekarze zawsze mogą leczyć LEPIEJ!

Atul Gawande - amerykański chirurg zaliczony przez „Time” do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi świata - opowiada w Lepiej o tym, dlaczego lekarze czasem odnoszą sukces, ale często ponoszą klęskę. Podobnie jak w Komplikacjach Gawande zdradza najciekawsze tajniki pracy lekarza. Na kolejnych stronach przeczytamy między innymi o lekarzach, którzy zdecydowali się asystować przy egzekucjach w amerykańskich więzieniach, zwycięskiej walce z polio, zarobkach w świecie medycyny i dziejach cesarskiego cięcia.

Gawande w ekscytujący sposób opowiada również o tym, jak często nasze życie zależy od tak prozaicznej czynności jak umycie rąk.

LEPIEJ patrzeć lekarzom na ręce. Lekarze zawsze mogą leczyć LEPIEJ!