Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

04.04.2016

Nieoficjalny Rok Józefa Czapskiego? Kwiecień kulminacją obchodów

W niedzielę 3 kwietnia obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów i malarzy XX wieku, Józefa Czapskiego. Dla wszystkich, którym nie obca jest historia polskiej kultury, zaklęta w takich słowach kluczach jak: paryska „Kultura", „kapiści" czy „Maisons-Laffitte", data ta zajmuje istotne miejsce w kalendarzu.

We wtorek 5 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czapski nieznany". W spotkaniu udział wezmą Andrzej Betlej, Henryk Woźniakowski, Andrzej Wajda, Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz Magdalena Czubińska. Specjalną atrakcją będzie prezentacja jednego z nowo pozyskanych obrazów Artysty.

Na antenie radiowej Dwójki od poniedzialku 4 kwietnia do piątku 8 kwietnia o godz. 9.45 można posłuchać fragmentów „Na nieludzkiej ziemi"( w cyklu "To się czyta.") w interpretacji Adama Ferencego. Słuchacze mogą także wygrać książkę Józefa Czapskiego.  

Okrągłej rocznicy towarzyszą wyjątkowe wydarzenia, organizowane głównie w Paryżu i Krakowie. Retrospektywną wystawę „Józef Czapski (1896-1993). Malarz" przygotowuje w stolicy Francji Biblioteka Polska. Będzie można ją oglądać do 13 maja. Natomiast już 22 kwietnia w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie Pawilonu Józefa Czapskiego, który powstał z inicjatywy Muzeum Narodowego w Krakowie. Na powierzchni ponad 600 mkw. budynku, położonego przy ul. Piłsudskiego 12, znajdą się m.in.: odtworzony pokoik artysty z Maisons-Laffitte, sala wystaw zmiennych, czytelnia i kawiarnia. Jednak najważniejszymi eksponatami, które będą prezentowane w Pawilonie, są mniej i bardziej znane dzieła malarskie wielkiego kapisty, pochodzące zarówno z kolekcji muzealnych, jak i zbiorów prywatnych. Prezentacja artystycznego i intelektualnego dorobku autora „Na nieludzkiej ziemi", to nie jedyne zadanie, przed którym stoi nowo powstały oddział. Andrzej Szczerski, wicedyrektor krakowskiego Muzeum, w jednym z wywiadów tak prezentuje ideę powstania Pawilonu: „Przez postać Czapskiego będziemy widzieli historię Polski dwudziestego wieku. Ale nie może to miejsce być tylko pomnikiem, który się stawia i potem zapomina. To ma być żywe miejsce. W naszej koncepcji - co bardzo istotne, ma być przestrzenią do pokazywania sztuki współczesnej, obecnie tworzonej. Chcemy, żeby ten Pawilon - pod patronatem Czapskiego - był forum dyskusji o sztuce najnowszej, bo to jest artysta, który jest już postacią historyczną, ale nadal wielu twórców współczesnych odwołuje się do jego postawy artystycznej i etycznej. Czapski będzie inspiracją dla czasów współczesnych."

Wydawnictwo Znak wpisuje się w rocznicowe obchody publikacją esejów, w których Józef Czapski prezentował koncepcje teoretyczne dotyczące sztuki, jak również zasad etycznych, które nie mogą być pomijane w ramach działalności artystycznej. Najważniejsze spośród nich weszły w skład tomu „Patrząc", którego bogate wznowienie właśnie przekazujemy w ręce Czytelników. Ten wybór artykułów pisanych w ciągu pięćdziesięciu lat (1928-80), stanowi najgłębszą może refleksję o sztuce i etosie artysty, jaka się ukazała w Polsce po wojnie.

Pasjonujące, pisane z rzadką już dziś żarliwością teksty, są poświęcone głównie malarstwu (m.in. twórczości Cézanna, Soutine'a, Bonnarda, Picassa oraz kapistów), ale nie tylko: w tomie znalazły się również znakomite eseje o Brzozowskim i Prouście - pisarzach, którzy odcisnęli szczególne piętno na życiu duchowym Autora.

Zanim wybierzecie się Państwo na otwarcie krakowskiego „Pawilonu im. J. Czapskiego", zachęcamy do zapoznania się z jego autorską wizją sztuki, zawartą na stronach „Patrząc". Jedną z najoryginalniejszych wizji, jakie zrodziła polska myśl XX wieku.

Książki