Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Józef Czapski

Czytając

Wysmakowana podróż po świecie literatury

Obszerny wybór esejów, recenzji krytycznoliterackich, sylwetek pisarzy drukowanych na przestrzeni niemal czterdziestu lat na łamach „Orła Białego” czy paryskiej „Kultury”.
Rozległy wachlarz zainteresowań Józefa Czapskiego, od Norwida po Miłosza i innych współczesnych mu znakomitych pisarzy emigracyjnych, uzupełniony jest o wątki dotyczące literatury zagranicznej. Józef Czapski prezentuje sylwetki twórców francuskich (Mauriac, Proust, Valery) i rosyjskich (Dostojewski, Tołstoj).
Niezwykle osobisty ton, pełna swobody narracja dopełniona erudycją i ogromną wiedzą autora, czyni z Czytając znakomitą lekturę dla miłośników literatury i sztuki.

Oprawa twarda

Format: A5

Liczba stron: 388

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 1990-01-01

ISBN: 978-83-240-3408-6

Przeczytaj także

Henryk Woźniakowski o Józefie Czapskim
Rozpoczął się Festiwal Józefa Czapskiego. Jednym z wydarzeń będzie spotkanie z Henrykiem Woźniakowskim w Cieszynie w kawiarni Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1) zatytułowane „Czytając Czapskiego".
>>> czytaj więcej
Książka, którą trzeba znać!
Józef Czapski (1896-1993) jak nikt z polskich twórców splótł fascynującą biografię własną i świadectwa burzliwej epoki ze sztuką i literaturą, z ich uprawianiem i emocjonalnym przeżywaniem. Znak kontynuuje publikację najważniejszych dzieł człowieka nazywanego „świadkiem XX wieku", autora szczególnie ważnego dla środowiska naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego
W środę 27 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Śląska Opolskiego zapraszają na spotkanie zatytułowane „Patrząc. Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego".
>>> czytaj więcej
Listy Józefa Czapskiego w Poznaniu
W Nowej Gazowni w Poznaniu, przy ul. Ewangelickiej 1 można oglądać wystawę Listy Józefa Czapskiego dedykowaną patronowi Czapski Art Foundation. Listy i pamiątki udostępnił prof. Janusz Marciniak.
>>> czytaj więcej
O Czapskim w Muzeum Narodowym
5 kwietnia w sali Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego miłośnicy malarstwa Czapskiego mogli zapoznać się z nowymi nabytkami Muzeum. Trafią one na stałą ekspozycję, która zostanie otwarta 23 kwietnia w nowo powstałym „Pawilonie im. J. Czapskiego" przy ul. Piłsudskiego.
>>> czytaj więcej
Nieoficjalny Rok Józefa Czapskiego? Kwiecień kulminacją obchodów
W niedzielę 3 kwietnia obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów i malarzy XX wieku, Józefa Czapskiego. Wydawnictwo Znak wpisuje się w rocznicowe obchody publikacją esejów, w których Czapski prezentował koncepcje teoretyczne dotyczące sztuki, jak również zasad etycznych, które nie mogą być pomijane w ramach działalności artystycznej.
>>> czytaj więcej
"Czapski nieznany" - zapraszamy na spotkanie
We wtorek 5 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czapski nieznany", przygotowane z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego, malarza, pisarza, członek grupy kapistów, autora m.in. „Wspomnień starobielskich", „Na nieludzkiej ziemi", „Czytając".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.