Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Józef Czapski

Patrząc

Fascynujące wprowadzenie w świat sztuki

Kiedyś miałem szczęście oglądać z Czapskim wystawę Bacona. Widziałem, jak potrafi patrzeć. Czapski przyglądał się z taką uwagą, że wtapiał się w obraz, jakby był jego częścią. Zastanawiał się, jak jest zrobiony, dlaczego żółć jest śpiewająca, jak można było namalować coś tak ostatecznego. Fascynująca była jego wiara w malarstwo…

Andrzej Wajda

Czapski ma uderzający dar twórczego podziwu. Uczy się patrzyć i uczy patrzyć innych. Umie przemieniać martwe pomniki w skarby, ożywiać muzea, powodować, że muzy pojawiają się w nich, stają przy obrazach, mówią do ucha patrzącego.

Wojciech Karpiński

Patrząc: wspaniale napisana, przemyślana „z paletą w ręku”, ale i z kawałkiem czarnego chleba w Gułagu książka o sztuce – i o życiu, krótko mówiąc – o condition humaine. Bez żadnej retoryki, rzetelna i mądra do samego spodu.

Jacek Woźniakowski


Józef Czapski (1896-1993) – malarz, pisarz, członek grupy kapistów. Oficer Wojska Polskiego odznaczony Virtuti Militari, jeniec w obozach rosyjskich, bliski współpracownik gen. Andersa, współtwórca „Kultury” paryskiej. Autor m.in. książek: Wspomnienia starobielskie, Na nieludzkiej ziemi, Tumult i widma, Czytając.

Oprawa twarda

Format: 144x205mm

Liczba stron: 464

Wydanie: trzecie

Data pierwszego wydania: 1996-01-01

ISBN: 978-83-240-4112-1

Przeczytaj także

Henryk Woźniakowski o Józefie Czapskim
Rozpoczął się Festiwal Józefa Czapskiego. Jednym z wydarzeń będzie spotkanie z Henrykiem Woźniakowskim w Cieszynie w kawiarni Kornel i Przyjaciele (ul. Sejmowa 1) zatytułowane „Czytając Czapskiego".
>>> czytaj więcej
Książka, którą trzeba znać!
Józef Czapski (1896-1993) jak nikt z polskich twórców splótł fascynującą biografię własną i świadectwa burzliwej epoki ze sztuką i literaturą, z ich uprawianiem i emocjonalnym przeżywaniem. Znak kontynuuje publikację najważniejszych dzieł człowieka nazywanego „świadkiem XX wieku", autora szczególnie ważnego dla środowiska naszego wydawnictwa.
>>> czytaj więcej
Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego
W środę 27 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Śląska Opolskiego zapraszają na spotkanie zatytułowane „Patrząc. Malarskie ścieżki Józefa Czapskiego".
>>> czytaj więcej
Listy Józefa Czapskiego w Poznaniu
W Nowej Gazowni w Poznaniu, przy ul. Ewangelickiej 1 można oglądać wystawę Listy Józefa Czapskiego dedykowaną patronowi Czapski Art Foundation. Listy i pamiątki udostępnił prof. Janusz Marciniak.
>>> czytaj więcej
O Czapskim w Muzeum Narodowym
5 kwietnia w sali Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego miłośnicy malarstwa Czapskiego mogli zapoznać się z nowymi nabytkami Muzeum. Trafią one na stałą ekspozycję, która zostanie otwarta 23 kwietnia w nowo powstałym „Pawilonie im. J. Czapskiego" przy ul. Piłsudskiego.
>>> czytaj więcej
Nieoficjalny Rok Józefa Czapskiego? Kwiecień kulminacją obchodów
W niedzielę 3 kwietnia obchodziliśmy 120. rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych polskich intelektualistów i malarzy XX wieku, Józefa Czapskiego. Wydawnictwo Znak wpisuje się w rocznicowe obchody publikacją esejów, w których Czapski prezentował koncepcje teoretyczne dotyczące sztuki, jak również zasad etycznych, które nie mogą być pomijane w ramach działalności artystycznej.
>>> czytaj więcej
"Czapski nieznany" - zapraszamy na spotkanie
We wtorek 5 kwietnia Wydawnictwo Znak oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spotkanie „Czapski nieznany", przygotowane z okazji 120. rocznicy urodzin Józefa Czapskiego, malarza, pisarza, członek grupy kapistów, autora m.in. „Wspomnień starobielskich", „Na nieludzkiej ziemi", „Czytając".
>>> czytaj więcej

Recenzje

Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.