Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

05.12.2016

Przybora z innej strony

„A więc nie Opatrzności, a Opaczności. To ona, Opaczność, skuteczna konkurentka Opatrzności, patrzy swym nieżyczliwym okiem na losy ludzkie i jakże często się jej udaje kierować nimi po swojemu, na opak. (...) A moja skromna osoba to już na pewno nie zasługuje na względy tej pierwszej Pani O. I cokolwiek spotkało mnie pomyślnego, zawdzięczam to - moim zdaniem - oku tej drugiej. To znaczy temu konkretnie, że na ogół przymykało się na mnie, nie zwracając na moją osobę szczególnej uwagi."

Jaki więc los zgotowała Przyborze „Opaczność"? Jaka droga prowadziła na „warszawski Parnas"? Jak od kuchni wyglądała działalność Kabaretu Starszych Panów? W końcu, jaki był Jeremi Przybora?

Niepowtarzalna sylwetka polskiego poety, pisarza, aktora, satyryka, współtwórcy jednego z najbardziej znanych kabaretów lat 50. i 60. W zebranych w jedną całość memuarach Jeremi Przybora, w niepozbawionym humoru tonie, kreśli barwną opowieść o swoim życiu. A to wszystko uzupełnione o całą gamę zdjęć z przedstawień, ale także i z prywatnego albumu.

Na kartach autobiografii poznajemy Przyborę z innej strony - nie tylko jako rozśmieszającego widzów do łez komika, ale również jako męża, ojca, kochającego syna czy „Romea z minionej epoki". To sentymentalne wspomnienia o sukcesach i porażkach, o trudach i radościach związanych z pracą nad Kabaretem, o wadach i zaletach popularności. Nie brakuje tutaj także historii przyjaźni i poglądów samego autora. Poprzez te niepowtarzalne wspomnienia Przybora przedstawia nie tylko swoją osobistą historię, ale również koloryt epoki, w której przyszło mu żyć.

„Przymknięte oko Opaczności" to książka dla czytelników ciekawych życiorysu Przybory. Bo gdzie, wyłączając prywatne spotkanie, można najlepiej poznać człowieka, jeśli nie przez skreśloną jego własną ręką biografię?

Książki