Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

13.10.2017

Spotkanie z prof. Jerzym Kochanowskim

W piątek 13 października zapraszamy na spotkanie z prof. Jerzym Kochanowskim autorem książki „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956 - 1957".

W dyskusji o książce udział wezmą: Daniel Passent, dziennikarz i dyplomata, felietonista "Polityki" i ambasador RP w Chile , tłumacz, satyryk i autor książek, prof. Włodzimierz Borodziej, historyk specjalizujący się w historii najnowszej, profesor nauk humanistycznych UW, prof. Andrzej Friszke historyk, członek Kolegium IPN i Rady IPN, profesor nauk humanistycznych UW, korespondent PAN oraz prof. Jacek Leociak, literaturoznawca, historyk literatury, profesor nauk humanistycznych UW.

Spotkanie odbędzie się w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20) o godz. 18. Poprowadzi je Aleksandra Boćkowska. Zapraszamy.

Marzec 1953. Umiera Stalin.
Marzec 1956. Umiera Bierut.
Z mroków stalinizmu wyłania się nowy porządek.
Ale nie o tym jest ta książka.
Jest o zwykłych ludziach sprzed sześciu dekad. O Polakach, którzy pragnęli odrobiny normalności po latach terroru. O wyglądaniu zza „żelaznej kurtyny”.
Jest też o pieniądzach i korupcji, pracy i bezrobociu, chuligaństwie i prostytucji, wyborach miss i świadomym macierzyństwie, otwarciu na świat i marzeniach o własnym samochodzie.
O młodzieży wieku atomowego, tęsknocie za Zachodem i roli Kościoła. O namiastce wolności, która wtedy wydawała się czymś tak wielkim, że można się nią było zachłysnąć.

Najnowsza książka Jerzego Kochanowskiego opowiada o tym, co nam dał Październik ’56. I co potem na długie lata odebrała nam Polska Ludowa.