Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

24.10.2015

Wyspa Łza - wystawa zdjęć Adama Golca

Zapraszamy na autorską wystawę znakomitego polskiego fotografa Adama Golca „Wyspa Łza", która prezentowana będzie na jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w Polsce - 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w dniach 22-25 października.

Ekspozycja to 14 fotografii składających się na pasjonującą i mroczną opowieść o tajemniczym, od lat inspirującym największych mistrzów reportażu zakątku świata, jakim jest Sri Lanka - tytułowa Wyspa Łza.

Prezentowane zdjęcia powstały podczas pobytu autora na Sri Lance, w trakcie pracy nad książką „Wyspa łza" - projektem literacko-fotograficznym, z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej „Nike".

Pokazana przez Adama Golca Sri Lanka to miejsce z pogranicza snu i jawy, gdzie rzeczywistość miesza się z magią, zmieniając każdego, kto tam trafia. Wybitna wrażliwość autora i jego doskonały warsztat, których efektem jest wybór prezentowanych zdjęć, oraz niezwykły melanż literatury i fotografii, sprawiają, że wystawa „Wyspa Łza" jest niezwykłym wydarzeniem artystycznym.

Wystawie towarzyszy spotkanie „Gdzie rodzi się opowieść?" poświęcone przenikaniu się fotografii i literatury, kadrowaniu zarówno w obrazie, jak i w słowie. Gościem Adama Golca będzie jeden z najbardziej utytułowanych polskich pisarzy Andrzej Stasiuk.

Spotkanie odbędzie się na terenie Targów w dniu 24 października w godz. 15-15.50, sala Lwów A, ul. Galicyjska 9.

Wydawnictwo Znak jest mecenasem wystawy, którą organizuje Fundacja Miasto Literatury.

Znikła bez śladu. Opowieść o mrocznej bliźniaczce

Co robi Joanna Bator, którą prześladują słowa „znikła bez śladu”?
Szuka po omacku. Czeka na znak. Na Sandrę Valentinę, która w 1989 roku znikła bez śladu i do dziś nie odnaleziono jej ciała.

Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...

Zdjęcia Adama Golca ilustrują tę mroczną podróż na wyspę, gdzie ludzie i miejsca istnieją jednocześnie w rzeczywistości i w świecie czarnej magii.