Wydawnictwo Znak - Dobrze nam się wydaje

Joanna Bator

Wyspa łza

Autorka bestsellerów wraca na Wyspę Łzę od nowa

"Naprawdę można od tego zwariować."
/Karolina Sulej, „Wysokie Obcasy”/

"Są podróże, które nigdy się nie kończą. Mimo iż przeszło się od punktu A do B, jak się planowało, spakowało i rozpakowało się bagaże, pozostaje świadomość, że wędrówka była jeśli nie zupełnie daremna, to jednak pozostawiła dojmujące uczucie niedosytu, niedopowiedzenia, wręcz klęski, jak jedno z tych rozstań, w których zbyt pochopnie zamknęło się za kimś drzwi, czy, co gorsza, zamknięto je za nami. Taka była dla mnie Wyspa Łza."
(fragment)

„A gdyby tekst naprawić jak rozbitą czarkę do herbaty?” Od tego pytania zaczyna się nowa odsłona podróży sprzed kilku lat. Japońska metoda kintsugi, w której używa się żywicy i złota, opisana przez Joannę Bator w powieści Purezento, w Wyspie Łzie od nowa staje się techniką literacką. W nowej wersji tej osobistej opowieści autorka sięga głębiej w rodzinną historię i opowiada, dokąd zaprowadziła ją droga, która wtedy wydawała jej się klęską, a z perspektywy czasu okazała się przemianą: Dziś te dni w szklanym domu koło Gale, kończące wyprawę, gdy już wiedziałam, że pierwszy raz nie zdołam wpasować się w podróż jak dłoń w rękawiczkę i do jej kresu będę cała samą siebie uwierać w tym pięknie, w dźwiękach tropikalnej nocy przecinanej przez buddyjskie śpiewy z pobliskiej świątyni, wydają mi się kluczowe dla Wyspy Łzy. To, co brałam za klęskę było zrzucaniem skóry, metamorfozą, w wyniku której i ta, ja, która tam pojechała śladem Sandry Valentine, znikała bez śladu. (fragment)


Oprawa twarda

Format: 140x205

Liczba stron: 208

Wydanie: drugie

Data pierwszego wydania: 2015-01-12

ISBN: 978-83-240-6043-6

Przeczytaj także

Joanna Bator wygłosi wykłady na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
Joanna Bator nagrodzona w Niemczech
Joanna Bator została tegoroczną laureatką Uznamskiej Nagrody Literackiej.
>>> czytaj więcej
W poszukiwaniu "najściślejszej ojczyzny"
W niedzielę 11 grudnia zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z cyklu Evviva l'arte w Teatrze Collegium Nobilium przy warszawskiej Akademii Teatralnej. Tym razem na scenie im. Kreczmara, w budynku Akademii gośćmi będą - pisarka Joanna Bator, której najnowsza powieść „Rok królika" właśnie ukazała się w Znaku i laureat Oscara Paweł Pawlikowski.
>>> czytaj więcej
Ucieczka przed przeznaczeniem
Ząbkowice Śląskie nie są zwyczajnym miastem. To miasto to Frankenstein. A w nim krwiożerczy królik grozy czający się za rogiem.
>>> czytaj więcej
Joanna Bator z nagrodą im. Stefana Heyma
Znakomita polska pisarka Joanna Bator została laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Stefana Heyma. Autorkę „Wyspy łzy" nagrodzono za pisanie o tożsamości, historii i wykluczeniu.
>>> czytaj więcej
Wyspa Łza - wystawa zdjęć Adama Golca
Zapraszamy na autorską wystawę znakomitego polskiego fotografa Adama Golca „Wyspa Łza", która prezentowana będzie na jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez kulturalnych w Polsce - 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie w dniach 22-25 października.
>>> czytaj więcej
Najpiękniejsze książki roku 2014

Polskie Towarzystwo Wydawców Książki w kategorii literatura piękna nominowało dwie książki z naszego wydawnictwa. Sprawdź, które tytuły zyskały uznanie jury.


>>> czytaj więcej
Danuta Stenka czyta w Trójce powieść Joanny Bator
Począwszy od poniedziałku 9 marca, przez cały tydzień o godz. 11.50 zapraszamy do słuchania fragmentów książki Wyspa Łza.
>>> czytaj więcej
Galeria: spotkanie z laureatką Nagrody Nike 2013 w Sosnowcu
5 marca 2015 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Joanną Bator, autorką Wyspy Łzy. Czy pisarka wkrótce odwiedzi też Twoje miasto? Sprawdź!
>>> czytaj więcej
Joanna Bator w Krakowie
Bezpłatne wejściówki do odbioru już od 18 lutego. Sprawdź gdzie będą je rozdawać!
>>> czytaj więcej
Joanna Bator na północy Polski
Spędź popołudnie z laureatką Nike 2013. Zapraszamy na spotkania wokół książki Wyspa łza.
>>> czytaj więcej
Trasa autorska Joanny Bator
Autorka wyczekiwanej książki Wyspa łza, pierwszej publikacji po otrzymaniu Nike w 2013 roku spotyka się z czytelnikami. Sprawdź czy odwiedzi Twoje miasto?.
>>> czytaj więcej
„Tworzenie alternatywnych ja leży w mojej naturze”
Ciekawy wywiad z Joanną Bator, autorką Wyspy łzy w najnowszym numerze miesięcznika „Uroda Życia".
>>> czytaj więcej
Nowa książka laureatki Nike 2013
15 stycznia premiera najnowszej książki Joanny Bator Wyspa łza. Zapraszamy do lektury!
>>> czytaj więcej
Długie kolejki po autografy
Podczas Big Book Festival sale pękały w szwach m.in. na spotkaniach z naszymi autorami: Zadie Smith, Hanifem Kureishim, Dominiką Słowik, Magdaleną Tulli i Joanną Bator.
>>> czytaj więcej
Konkurs dla przyszłych tłumaczy
Ambasadora RP w Holandii i Fundacja Stichting Literatura ogłaszają konkurs na tłumaczenie fragmentu książki Joanny Bator „Ciemno, prawie noc" na język niderlandzki.
>>> czytaj więcej

Materiały o książce

Redaktorka „Wyspy łzy”

„Czytałam po raz pierwszy i miałam wrażenie, że poddaję się narratorce jak sile przypływu: raz odciąga mnie od zaginionej Sandry i przyciąga do Bator, raz z impetem pcha na wyspę, by po chwili wrzucić na sam środek oceanu – bezkresu wspomnień, mozolnego tworzenia literackiej genealogii, przebłysków »Piaskowej góry«, »Chmurdalii«, »Ciemno, prawie noc« i pogrzebanych sekretów. To wrażenie wcale nie mija. Elektryzująca książka”.

Jak powstała ”Wyspa łza”?

Recenzje

Bezsenność i melancholia
22 19
Piękna podróż z Joanną Bator na Sri Lankę śladami zaginionej Sandry Valentine. To oczywiście tylko pretekst. Tak naprawdę pisarka odbywa wyprawę w głąb samej siebie. Sporo dowiedziałam się o niej samej, jej życiu, upodobaniach, poglądach, o tym, co lubi, a czego nie. Jak próbuje radzić sobie z bezsennością i melancholią.
>>> czytaj więcej
Serce na wyspie
32 30
Wyspa łza zawiera w sobie skrawki niedopowiedzianych w innych książkach autorki myśli, które systematycznie porządkuje. Jestem zafascynowana Joanną Bator, dlatego poznanie jej z tak bliskiej, podróżniczej, często autobiograficznej strony i obcowanie z nią po raz kolejny było dla mnie rozkoszą. Jeśli ktoś nie miał okazji, lektura obowiązkowa.
>>> czytaj więcej
Szczerze
31 28
Joanna Bator od lat jest moim guru, jeśli chodzi o literaturę pisaną przez kobiety, ale nie kobiecą. Nie ma chyba w Polsce pisarki, która umiałaby się tak otworzyć przed czytelnikami i sobą, bez wglądu na konsekwencje, jakie wynikają ze szczerości. To szanuję w niej najbardziej, a "Wyspę łzę" przeczytam pewnie nie raz.
>>> czytaj więcej
Dodaj własną recenzję
Zapraszamy do napisania własnej recenzji, możesz wysłać do nas tekst poprzez formularz.